Wpis z mikrobloga

Mam monitor z dwoma wyjściami, 1x HDMI i 1x DVI-D. Chce do niego podłączyć laptopa i konsolę, ale oba mają jedynie złącze HDMI. Znalazłem w domu jakąś przejściówkę HDMI na DVI-D i niby działa, ale kolory są jakieś takie ciemniejsze xd
Nawet fajnie wygląda, na HDMI kolory są takie bardziej wyblakłe. O co tu chodzi? Myślałem że HDMI i DVI-D rożni się tylko układem pinów, bo sygnał ma taki sam
#pcmasterrace #komputery #hdmi #dvid #pytanie
  • 13
@HumanBeing: przerwa na złączu, poruszaj kablem, gdzie musisz mieć gorszy styk.
Na przykład kable VGA przy złym wtyku wrzucały kolor różowo-fioletowy zamiast reszty
@dj-disco: monitor nie ma hdr
@Radysh to ycbcr pewnie lepsze jest skoro nowsze?

Teraz zauważyłem że nie ma też dźwięku z głośników podpiętych do monitora, doczytałem w necie że DVI nie przenosi dźwięku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
kurde
@HumanBeing: W przypadku monitora lepszym wyborem jest RGB w zakresie 0-255. Zwyczajnie większa jest szerokość pasma.
Tryby YCbCr bardziej uśredniają kolory na subpikselach i jakość obrazu na monitorze jest gorsza ale nie wymaga takiej przepustowości jak RGB co jest ważne np w przypadku telewizorów, gdzie przesyłany jest dodatkowo dźwięk.
Teraz zauważyłem że nie ma też dźwięku z głośników podpiętych do monitora, doczytałem w necie że DVI nie przenosi dźwięku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

kurde


@HumanBeing: przesyła, tylko na współczesnych grafikach posiadających DVI musi być zrobiony dodatkowy hack polegający na podłączeniu źródła z płyty głównej o konkretnych pinów DVI.
Starsze karty graficzne miały piny do podłączenia kabelka ze źródłem dźwiękowym.

Jeszcze druga opcja, to osobny kabelek minijack
@Radysh: to w HDMI ycbcr ma okrojone kolory żeby móc przenosić dźwięk, ale jednocześnie rgb też przenosi dźwięk bez okrojenia kolorów? To z ycbcr jakoś lepiej ten dźwięk idzie albo ma większą ilość maksymalnych kanałów?
@JoeBlade: laptop ma jakąś integre, a konsola to PS5. Pomyślałem że można by rozwiązać problem dźwięku przy użyciu dwójnika do kabla od dźwięku który idzie z głośników do monitora. Bo do monitora są podłączone głośniki, jakbym rozgałęził ten kabel, tak że jeden szedł by do monitora (i odbierał dźwięk z PS5) a drugi do portu minijack w laptopie to wszystko by grało. Nie korzystam z PS5 i laptopa jednocześnie więc chyba