Wpis z mikrobloga

Ciekawy komentarz z Reddita, ciekawe czy to prawda. Tłumaczone ChatemGPT.

Lokalizacja: Quebec, Kanada


Opieka zdrowotna całkowicie się zawaliła.


W zeszłym roku doświadczyłem tego po raz pierwszy, kiedy złamałem nogę i spędziłem 13 godzin na izbie przyjęć, obserwując, jak ludzie są odprawiani, mdleją lub siedzą we własnym wymiocinach przez ponad godzinę, zanim otrzymają pomoc. To było jak w strefie wojennej, a pielęgniarki wyglądały na ztraumatyzowane.


Później w tym roku pomagałem pielęgniarce przy jej doktoracie i spędziłem dziesiątki godzin na rozmowach z pielęgniarkami o ich doświadczeniach podczas pandemii. Nie żartuję - historie, które usłyszałem, wielokrotnie doprowadzały mnie do łez. Nic dziwnego, że teraz prowincja zmaga się z katastrofalnym niedoborem pielęgniarek i lekarzy, jeśli weźmie się pod uwagę, że są to najgorzej opłacane pielęgniarki w kraju. 40 tysięcy dolarów rocznie za 100 godzin tygodniowo spędzonych na patrzeniu na umierających ludzi, a potem wyzywanie za to? Dziękuję, ale nie.


Och - wspomniałem, że zaczęli strajkować? (I słusznie, zauważę)


Obecnie przechodzę leczenie raka z powodu czerniaka, który wykryto we wrześniu po dwóch latach oczekiwania na wizytę u dermatologa. Ledwo uniknąłem infekcji z powodu nieskończenie odwlekanych zmian opatrunków (jest na środku moich pleców i jest ogromny, plus muszę monitorować drenaż. Robienie tego samemu nie wchodzi w grę). W końcu wczoraj zobaczyłem pielęgniarkę, która, jak się okazało, została tam skierowana przez agencję tymczasową, ponieważ miała certyfikat pierwszej pomocy. Więc moja pielęgniarka tak naprawdę nią nie była. Co więcej, ludzie obsługujący telefoniczną pomoc zdrowotną to również zwykli obywatele. Nie mogę powiedzieć, ile razy usłyszałem "nie wiem" lub po prostu zostałem rozłączony, ponieważ doszliśmy do impasu z powodu bariery językowej lub wiedzy. Żeby było jasne, nie winię ich. System ledwo dyszy, a każdy plaster na nim przecieka.


Dzwonienie pod 911 to w zasadzie poddanie się śmierci, jeśli sytuacja jest poważna. Jeśli możesz czołgać się do przepełnionej izby przyjęć, jesteś lepiej sytuowany. W zeszłym roku czas oczekiwania na karetkę wynosił 9-10 godzin. Pisząc to, zdaję sobie teraz sprawę, że w wieku 35 lat, po życiu w dużych miastach przez większość mojego życia, nigdy nie widziałem ani nie słyszałem tak mało syren w mieście. W Toronto to było dźwięk miasta, tutaj w Montrealu jest tak rzadko, że często odwracam się, by obejrzeć przejeżdżające karetki. Wydaje się, że jest tylko jedna na całe miasto (pewnie są dziesiątki... może).


Prywatne kliniki pojawiają się w bogatszych dzielnicach i z łatwością przejmują lekarzy i pielęgniarki, oferując sześciocyfrowe pensje początkowe z odpowiednią ceną.


Zapiszę się do prywatnej opieki zdrowotnej, gdy tylko skończę leczenie raka. Nie chcę być jednym z ponad 13 000 ludzi, którzy co roku umierają w Kanadzie w oczekiwaniu na opiekę zdrowotną (ta liczba wzrosła o 2 000 od 2022 roku).


Konserwatywny rząd prowincjonalny dąży do tego od ponad dekady, mimo że twierdzi, że jest orędownikiem publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli śledzić pieniądze, 9 na 10 prywatnych klinik zdrowotnych jest politycznie powiązanych z partią rządzącą. To ta sama partia, która wprowadza ksenofobiczne ustawy językowe, podwaja czesne z roku na rok i otwarcie współpracuje z dużymi syndykatami przestępczymi, by wydoić publiczny sektor infrastruktury na ile się da. I nie - nie jestem teoretykiem spiskowym. To wszystko jest w Quebecu całkowicie publiczną wiedzą.


Podsumowując: udało im się! Wygrali. Zabili publiczną opiekę zdrowotną i tysiące i tysiące ludzi zginęło, ginie i będzie ginąć z tego powodu.


#ciekawostki #medycyna #kanada
  • 2
Konserwatywny rząd prowincjonalny

Lokalizacja: Quebec, Kanada


@Nupharizar: konserwatywny po quebeckiemu to tak jakby nasze razem nazywac umiarkowana prawica ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem jak w Quebecu jest zorganizowana sluzba zdrowia, a ze maja wszystko inaczej niz reszta Kanady, bo tak to powiem jak wyglada w BC, po drugiej stronie. A wyglada... no jakoś. http://www.edwaittimes.ca/WaitTimes.aspx pokazuje czasy typu godzina/dwie na SOR - raczej nieduzo sadzac po tym,
@Nupharizar Oni są tak konserwatywni, jak Lenin XD.
$40K to chyba na pół etatu XD, bo $30 na godzinę plus nadgodziny to rocznie pod $100K dojdzie.
https://ca.indeed.com/career/nurse/salaries/Quebec-Province
Reszta się zgadza, raz siedziałem z kolegą całą noc czekając na prześwietlenie w jednym z największych szpitali w Metro Vancouver. Kolejka do specjalisty 3-6 miesięcy. Nie ma kasy, ale jest na szpitalną sieć magazynów, ciężarówek, kierowców i urzędników.