Wpis z mikrobloga

@strazpozarna: Tutaj masz jeżeli wykonujesz zlecenia dla kogoś i rozliczasz się na podstawie tego. Dodatkowo większość programów do księgowości ma możliwość prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Jeżeli jako zwykły rejestr (nie do rozliczeń) to po prostu usuń kolumnę ze stawką za km :)
  • Odpowiedz
@webster90: Mam podobne ale jako dla własciciela a Ty wysłałes dla pracownika :)

Zapomnialem o pytaniu :P księgowy powiedział mi że muszę pisać tę ewidencje, i do tego roczne zestawienie. I na podstawie tego zestawienia mam wystawiać wewnetrzny dowod, na podstawie ktorego mam pisac koszty uzyskania przychychodzu w KPiR. O jaki dokument chodzi? :)
  • Odpowiedz
@strazpozarna: Tak tylko dodam, że wedle nowego projektu ustawy, będzie można odliczyć 100% VAT od kosztów paliwa dla samochodów osobowych, gdy będzie się do nich prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Auto musi być w 100% wykorzystywane do celów firmowych. Pierwsze zapowiedzi mówią, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia, ale trzeba śledzić zmiany bo różnie to bywa.
  • Odpowiedz
@strazpozarna: Tak powiedział księgowy, który prowadzi Ci księgi, czy księgowy u którego zasięgnąłeś porady a księgi prowadzisz samodzielnie?

Jeśli ten pierwszy przypadek to biuro powinno realizować proces ujęcia w kosztach przygotowanej przez Ciebie ewidencji ;) I tylko ewidencją powinieneś się martwić. Jeśli jednak ten drugi przypadek to:

- mało dokładnie Ci ktoś doradził skoro musisz podpytywać na
  • Odpowiedz
@chomikagresor: W sumie to tak pomiędzy, tak powiedział księgowy w firmie której miałem zlecenie :)

tak, sam prowadzę KPiR, a teraz zacząłem prowadzić EPP, czyli wpisuje wyjazdy, mnoze przez 0,8... a pozniej mniejsza z kwot wpisuje do miesziecznego zestawu koszt. eksp. i mniejszą kwotę wpisuję do kosztów uzyskania przychodu tak? :) nie trzeba zadnego dokumentu?
  • Odpowiedz
@strazpozarna: Jeśli nie używasz samochodu służbowo, a ewidencję możesz prowadzić tylko dla służbowych celów i na tej podstawie się rozliczasz, to logiczne jest, że taki koszt się nie kwalifikuje. Tankuj tylko wtedy gdy coś robisz służbowo. Takie są wady EPP.

Co do rozliczenia to już Ci wcześniej napisałem - ściągnij sobie jakiś program do tego, bo się pogubisz narastająco w roku to rozliczając. Czasem koszty będą wyższe niż odpis z
  • Odpowiedz
@chomikagresor: Z tym VATem ok ale wcześniej też był obowiązek prowadzenia rejestru dla poj. osobowych.

@strazpozarna: Oczywiście, że tylko wyjazdy służbowe możesz wpuścić w koszta ale zastanów się czy nie stworzyć wewnętrznego regulaminu (dokumentu) co zalicza się do "służbowego wyjazdu". W takim dokumencie/regulaminie możesz zapisać, że dojazd pracownika do miejsca wykonywania pracy również jest wyjazdem służbowym co daje ci dodatkowy koszt. Z programów do KPiR polecam Małą Księgowość
  • Odpowiedz
@webster90: Po co ten regulamin? To nie można wpisywac drogi dojazdu do miejsca pracy/zlecenia?

Jest prywatne i nie uzyczone.

@chomikagresor: A jest jakis darmowy program do tego? :) chcialbym tylko sprawdzic zasade dzialania bo wole to prowadzic w excelu, tak jak KPiR. A jeżeli zaplacilem za naprawe samochodu to tez musze miec trase?
  • Odpowiedz
@strazpozarna: Jeśli nie nosisz się z zamiarem sprzedaży samochodu w najbliższych kilku latach to dla Ciebie wygodniej będzie je wciągnąć w działalność. Jeśli zaś chcesz je sprzedać, to obecnie obowiązują bardzo durne przepisy (od nowego roku), które mówią, że trzeba samochód sprzedać ze stawką 23% VAT (choć można było je kupić na podstawie np. umowy kupna sprzedaży) i wciąganie samochodu w działalność byłoby nieopłacalne. Ten przepis został już podważony i
  • Odpowiedz
@strazpozarna: Nie musisz księgować rozliczenia miesiąca na podstawie dowodu wewnętrznego. Pisałem Ci wcześniej, że podstawą do odliczenia i wprowadzenia w księgi może być sam dokument rozliczenia.

Jeśli koniecznie potrzebujesz wzorów dowodów wewnętrznych i innych dokumentów to korzystaj z GOFIN-u, to dobre źródło wiedzy.
  • Odpowiedz