Wpis z mikrobloga

#przegryw #duchowidzedaj
Krótkie czytanie z Ewangelii Proroka Maniego - Persa który żył w III w n.e na terenach dzisiejszego Iraku-Iranu, który założył religię Manicheizm. Od samego początku wyznawcy jej byli brutalnie prześladowani, przybijani do drzew, rąbani toporami, obdzierani ze skóry i inne bestialstwa. Religia była silnie "antyświatowa" od elity wiernych wymagała całkowitego wyparcia się świata i jego dóbr, chociaż Manicheizm sam w sobie nie przetrwał, wpłynął na późniejsze chrześcijańskie "sekty" średniowiecznej europy jak Katarzy, Bogomili czy Paulicjanie. Manichejskie Teksty choć skrupulatnie niszczone czy to przez władze świeckie czy kościelne to zachowały się jednak w szczątkowej formie.

Oto czytanie:
"Wejdę do natury doskonałości. Przejdę przez niebiosa i zostawię moje ciało na tej ziemi,odgłosy trąb ja je słyszę! Jestem wezwany do nieśmiertelnych! Porzucę moje ciało, pozostawione będzie na ziemi-prochu z której się wywodzi. Od samego dzieciństwa uczyłem się chodzić ścieżkami Boga, niech nikt za mną nie płacze, czy to moi bracia czy to moi rodziciele. Moi Prawdziwi Ojcowie którzy są z wysoka kochają moją duszę i szukają jej. Przeciwnikiem mojej duszy jest świat, jego bogactwo i umiłowanie tego bogactwa, całe życie-cały świat nienawidzi Pobożności. Co ja tu robię gdy znalazłem się w miejscu moich przeciwników."
  • 2