Wpis z mikrobloga

@troglodyta_erudyta:

Z Hiszpanami to wogóle ciekawa sprawa.
Historycznie - to Hiszpan to wysoki chudy dryblas.
Biały. Proste włosy

Obecnie - niższy, kurpulentny "mieszaniec"/śniady.
Włosy kręcone.

U nich inżynieria społeczna udała się - wymieszali się z murzynami i skarleli.
  • Odpowiedz
@troglodyta_erudyta: a wogole semickie, dokladniej fenickie, V-VI p.n.e.
Ludnosc polwyspu iberyjskiego to mieszanka ludow preindoeuropejskich ktorych potomkami sa Baskowie, Iberow i Celtow, Fenicjan i Grekow kolonizujacych wybrzeża, Rzymian rzadzacych tymi terenami kilka dobrych wiekow, Wandalow i kilku innych plemion germanskich i w koncu Arabow i Berberow. Pomijajac oczywiscie migracje postkolonialna z drugiej polowy XXw bo mam wrazenie ze do niej nawiazywal kokelega wyzej.
I zaden z tych nachodzacych ludow nie dokonywal
  • Odpowiedz
@ZielonaOdnowa: " [...]to mieszanka ludow preindoeuropejskich ktorych potomkami sa Baskowie"

Tak ale nie.

"In 2015, a new scientific study of Basque DNA was published which seems to indicate that Basques are descendants of Neolithic farmers who mixed with local hunters before becoming genetically isolated from the rest of Europe for millennia. Mattias Jakobsson from Uppsala University in Sweden analysed genetic material from eight Stone Age human skeletons found in El Portalón
  • Odpowiedz
@kryszon: wiem wiem, spoko, zwyczajnie uzylem tu pewnego uproszczenia, oczywiscie kazdy z nas rowniez jest potomkiem ludow praindoeuropejskich, w mniejszym czy wiekszym stopniu, Baskowie w duzym stopniu zachowali ich odrebnosc jezykowa, stad czesto ich sie tak okresla w uproszczeniu, jako lud preindoeuropejski.
  • Odpowiedz
@ZielonaOdnowa ok, rozumiem, przemawia przeze mnie zapał neofity. Osobiście niespecjalnie interesowałem się Baskami i ich etnogenezą. (Szczerze mówiąc to nadal jestem ignorantem) Ale przypadkiem na trafiłem na baskijski film: "Irati". Film jak film, taki sobie ale zaciekawiła mnie ich mitologia. W sumie to nie wiem co chcę napisać w tym komentarzu, może pójdę kupić bułki,także wszystkim czytającym polecam ten film (mimo że przeciętny) , książkę R. L. Jorge "Mity, wierzenia i obyczaje
  • Odpowiedz