Wpis z mikrobloga

#budownictwo #konstrukcje #konstrukcjestalowe #budujzwykopem

Siema
Jakie wymagania musi spełniać podkładka w połączeniu śrubowym - pręt gwintowany przez który przełożone są:
1.Element z otworem okrągłym,
2. Podkładka,
3. Nakrętka
?

Chodzi mi o:
1.1. Jaka musi być grubość podkładki?
1.2. Jaka musi być średnica otworu w podkładce?
1.3. Jaka musi być średnica zewnętrzna podkładki?

Dziękuję bardzo za udzielanie się w temacie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 15
@BrrHmm:
Jestem technikiem, więc się rozwinę. Jakie masz połączenie gwintowane na myśli. Pośrednie, czy bezpośrednie?

Jeżeli połączenie gwintowe przenosi jakieś obciazenia lub wibracje, to polecam podkładki sprężynowe lub typu NordLock.

Grubość podkładki jest znormalizowa dla danego otworu wg. PN ISO.
  • 0
@MrPerfetc: Tyle to ja też wiem. Jestem tylko ciekaw, czy są jakieś wytyczne, wymagania techniczne, normy odnoszące się do mojego problemu.

@CandyToy: Mam na myśli połączenie w postaci (patrz również rysunek):
1a) pręt gwintowany w górnej części (około 8/10 długości) zakotwiony w betonie,
2a) przez wystającą część pręta gwintowanego jest przełożony:
2a.1) element o przekroju prostokątnym, który na końcu poddany sile skupionej działającej po kierunku takim samym jak ustawienie pręta
BrrHmm - @MrPerfetc: Tyle to ja też wiem. Jestem tylko ciekaw, czy są jakieś wytyczne...

źródło: mistrz painta

Pobierz
  • 0
@mizabud: Od góry muszę mieć ciągłą powierzchnię.

@Torgerd: Czy jak patrzę od spodu, to czy otwór w elemencie prostokątnym może wystawać poza obrys podkładki? Jakieś wytyczne odnośnie tego zagadnienia?
  • 1
@Torgerd: Rysunek tak jak prosiłeś. Jest to widok od spodu.
Czasami będzie trudno wycentrować otwór w elemencie w stosunku do pręta gwintowanego.
Otwór w elemencie oraz podkładka mają zawsze przekrój okrągły.
Stąd pytanie, czy otwór może wystawać poza obrys podkładki? Są na to jakieś wytyczne, normy, wymagania techniczne?
Zrozumiałe jest to co zostało narysowane? :D

Czy przy zastosowaniu otworu fasolkowego, krawędź otworu może wystawać?
BrrHmm - @Torgerd: Rysunek tak jak prosiłeś. Jest to widok od spodu.
Czasami będzie t...

źródło: Mistrzostwa paint

Pobierz
@BrrHmm: otwór w elemencie niebieskim powinien być odpowiedniej średnicy w stosunku do łącznika. Zależy to od tego co chcesz osiągnąć ale na potrzeby budowlanki nie ma to znaczenia. Tutaj są średnice otworu i średnice łączników https://fractory.com/metric-bolt-clearance-hole-size-chart/ . Nawet w wersji loose sama nakrętka ma znacznie większą średnicę niż otwór, a co dopiero podkładka. Jeżeli już masz otwory to musisz dołożyć podkładkę taką żeby pokryła cały otwór. Są podkładki poszerzane, one są
  • 1
@Torgerd:
3.1) Pozwolę sobie zacytować Ciebie "Jeżeli już masz otwory to musisz dołożyć podkładkę taką żeby pokryła cały otwór.".
Jest na to jakiś zapis w wymaganiach technicznych, normach, wytycznych?
3.2) Nawiązując do 3.1) Czy stosunek średnicy otworu w stosunku do podkładki znajdę gdzieś w wymaganiach technicznych, normach, wytycznych?
3.3) W załączonym przez Ciebie linku https://fractory.com/metric-bolt-clearance-hole-size-chart/ w kolumnie 1. jest podana średnica łącznika, w kolumnach 2-4 średnica otworu przez który przechodzi łącznik?
@BrrHmm:

Średnica otworu jest dobierana pod śrubę. Sa tabele, które mówią jakiego wiertła użyć pod śrubę np M8. Nie może być luźno pasowane. Jeżeli otwór masz większy niż sama nakrętka to cały ciężar materiału spoczywa na podkładce.

Jeżeli materiał nie jest ciężki, a otwór nie jest wycentrowany jak na rysunku no to jedynie ma to negatywny charakter estetyczny. Mnie pewnie by to wkurzało.

@mizabud:

Wielokrotnie na żywo widziałem rozwiązanie od
@BrrHmm: 3.1, 3.2, 3.4 wydaje mi się że teraz będzie to w normie PN-EN 1090-2 aczkolwiek nie sprawdzałem nigdy takich rzeczy w normie.
Znalazłem starą normę ISO 273:1979, jest w internecie za darmo i pobieżnie sprawdzając widzę że wymiary się nie zmieniły.
https://www.gajewskijarek.com.pl/wp-content/uploads/2020/03/A.Biegus-Cz.4-Po%C5%82aczenia-%C5%9Brubowe.pdf
tutaj ciekawa prezentacja, raczej wszystko się w niej zgadza.

3.3 dokładnie tak, dobrze zrozumiałeś. Na szybko nie widzę nic po polsku, trzeba by poszukać.