Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś Miras, co to naprawde zna się na hydraulice i chciałby zerknąć na mój problem z instalacją?

Dom 100m2, nowy, parterówka. Instalacja w pexach. Od jakiegoś pół roku zauważyłem stukot w baterii z kranem (a bliżej mówiąc na zaworze pod zlewozmywakiem) w kuchni, podczas zakręcania wody. Przykładowo żona idzie się kąpać, kończy nalewac wodę do wanny, zakręca kran, a w kuchni jest jebut! Nazywa się to zjawisko - uderzenie hydrauliczne. No i staram sie tego pozbyć lub zdiagnozować przyczyne. Więc pytanie:
Jakie powinno być ciśnienie na zbiorniczku przeponowym cwu, zważywszy że ciśnienie z wodociągu przy wodomierzu jest dość niskie (ok 2,4 bara).
Dziś sprawdziłem naczynie na wentylu i było tam ok.3,5 bara, ale z racji tego że to sprawdzałem pompką do kół samochodowych, to pewnie spadło do 3,1bara

Problem uderzeniowy występuje tylko na ciepłej wodzie.

No chyba że mam szukać gdzie indziej

#hydraulika #piecgazowy #gaz #buderus #woda #wodociagi
sgsa - Czy jest tu jakiś Miras, co to naprawde zna się na hydraulice i chciałby zerkn...

źródło: schemat wody

Pobierz
  • 35
@sgsa: a nie masz czasem cyrkulacji cwu, której nie używasz? Pytam, bo jeśli są gdzieś w instalacji ślepe odcinki rur, a w nich powietrze, to takie cuda będą się działy.
I bez tego też mogą się dziać. PEX ma małe przekroje, więc woda płynie w nim bardzo szybko. Z chwilą zamknięcia zaworu musi nagle się zatrzymać i stąd te uderzenia na końcu. Dołóż sobie po tłumiku uderzeń na końcach instalacji, gdzie
via Wykop
  • 0
@janznetu: Mam zaślepiony zawór ciepłej wody, który był wyprowadzony do pralki, (pod rekuperatorem - patrz na foto z projektu). Cyrkulacji CWU nie mam

myslalem o tlumikach, ale xxx razy 150zł szt, to trochę zaboli :D
@sgsa: na korku też możesz przecież odpowietrzyć. Możesz nauczyć żonę wolniejszego zamykania zaworów i to też rozwiąże problem. Od biedy można założyć na bateriach ograniczniki przepływu, ale to półśrodek, bo wydluzy czas napełniania wanny. Takie uderzenia ciśnienia mogą z czasem zniszczyć instalację, więc powinieneś je szybko wyeliminować.
@sgsa: no to tam powietrza nie ma, więc nie ma co kręcić.
Zauważyłem, że masz zawór grzybkowy przed licznikiem. Weź go przykręcaj po trochu i sprawdzaj czy uderzenia robią się słabsze. Nie będzie to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jak będzie potrzeba poboru wody w kilku punktach jednocześnie, ale pomoże doraźnie do czasu np. założenia tłumików.
via Wykop
  • 0
@janznetu: regulacja grzybkiem przed licznikiem, lub regulacja reduktorem ciśnienia (bo mam założony) nic nie daje. Z zimną wodą w całym obiegu sie nic nie dzieje; tylko z ciepłą

jeszcze zauważyłem że jak zakręcimy szybko ten kran ciepłej wody, to rura która wychodzi ze zbiornika cwu i idzie w obieg całego domu, dostaje wibracji. Ale to wszystko pex, żadna miedź czy stal, więc nie ma jak rezonować. Czyli jakby uderzenie ciśnienia idzie