Wpis z mikrobloga

hej #krotkofalarstwo czy ktoś korzystał tutaj z PMRek retevisa?
widzę że te same urządzenia są wypuszczane na PMR i FSR więc można je zmodyfikować tak żeby działały w pasmie pmr z mocą FSR (2W)
ja wiem że niewolno itd. ale to nie elektroda więc pytam wprost - jak to ma się do rzeczywistości? nie zamieszam na innych częstotliwościach po takiej edycji tylko zwiększę zasięg, prawda?
Jeśli są jakieś inne opcje na zakłócenie innym pracy przez taki zabieg to jestem ciekaw, bo wydaje mi się to najbezpieczniejszą opcją (na pewno lepsze niż programowanie baofenga na wariata czy innego dziadostwa).

Plus czy ktoś korzystał albo ma opinię o raiach retevisa? Jest bardzo dużo ciekawych opcji zrówno z erkanem jak i bez, niektóre bez ekranu mają dosyć sporą antenę więc powinno to dawać radę.
  • 6
  • Odpowiedz
@Gilley: co do podnoszenia mocy jest spora szansa, że było by to możliwe, ale to trzeba by porównać zdjęcia płyt głównych czy są podobne czy tylko buda jest wspólna. co do innych radyjek to retevis jakąś super firmą nie jest ale jego radia cieszą się popularnością wśród radioamatorów. Sam poluje na retevis rt95, który co ciekawe jest dokładnie tym samym radiem co crt micron i anytone at-778uv. Prawdopodobnie albo retevis
  • Odpowiedz
  • 0
@kpv15: nie no potrzebuję raczej na małe wypady żeby nie polegać wiecznie na messengerze czy dzwonieniu z telefonu bez sensu :)
Na tyle na ile przejrzałem to retevis puszcza dokładnie ten sam model na US i EU pod różną nazwą, a w sofcie jest opcja zmienić TX power na LOW lub HIGH (czasem jest zblokowany), oraz ustawić wszystkie kanały czestotliwości itd.
Raczej chodzi mi o to czy ta moc w rzeczywistości odrobine wyższa to nie problem jak kanały są poprawnie ułożone.

Ja zastanawiam się nad kilkoma retevisami tak na prawdę i ciężko wybrać.
Pytanie pomocnicze - czy każdym pmr mogę nasłuchiwać też czy ktoś gada? widziałem filmy jak ludzie motorolami sobie gadają to tu to tam, ale retevis wszędzie pisze o swoich prywatnych kodach, i jak w radiach z ekranem można wybrać czy kanał PMR ma być otwarty czy na którymś "sub kanale" to spoko, ale te bez ekranu to już nie wiem jak
  • Odpowiedz
@Gilley: z PMR jest tak, że każde radio będące PMR nadaje 0.5W EIRP czyli moc wypromieniowana. Takie RB647 ma niby możliwość ustawienie L/H ale z opisu wynika że tylko w FSR bo tam można takie rzeczy zmieniać. Raczej żadne radio PMR/FSR nie pozwoli Ci softem podnieść mocy prędzej z pomocą lutownicy. Zresztą po co, jak planujesz zmieniać moce to i tak wychodzisz poza prawo więc jedyne co zyskujesz to wygląd
  • Odpowiedz
  • 0
@kpv15: z tą prywatnością to już dotarłem że one nie są "prywatne", chyba że transmisja szyfrowana w cyfrowych urządzeniach :)
no a co do mocy to zgadzam się w zupełności, ale jeśli masz radio na częstotliwościach pmr i masz możliwość zwiększenia mocy do tych 2w to powinno radzić sobie lepiej w trudnym terenie np. w lesie?
jak patrzen a testy to FSRki (nawet motorole na tamten rynek) mają bardzo przyzwoite
  • Odpowiedz
@Gilley: pewnie masz racje o ile tylko ustawisz go na 2w bo z doświadczenia stawiał bym raczej, że będzie to niemożliwe. A i jeszcze jedno do zwiększenia zasięgu 2 razy trzeba zwiększyć moc 4 razy w przybliżeniu. Stąd znacznie więcej często można zdziałać odbiornikiem i anteną niż mocą. No i jeszcze zastanów się czy warto dopłacać do takiego retewisa na wycieczki w las bo dwupak t42 dostaniesz na 100 PLN,
  • Odpowiedz