Wpis z mikrobloga

@MacDada: Czemu M1? To już 3 letni komputer, jak Apple zrobi to co robi z telefonami i będzie utrzymywał wsparcie przez 5 czy nawet 6 lat to za 3 lata maks ten komputer nie dostanie aktualizacji do nowego macOS (co nie znaczy, że nagle magicznie przestanie działać, bo nie, to świetny sprzęt). I czemu 512gb? Edytujesz filmy, że potrzebujesz takiego dysku? Ja sobie zdaję sprawę, że 256gb to nie jest jakaś
  • Odpowiedz
  • 0
@Forrestpl Obecnie siedzę na MBP 13 z 2015 roku, z 16 GB RAM i 512GB dyskiem, gdzie wolne mam zazwyczaj ~30 GB. Z RAMu nie ma szans, żebym zrezygnował, ale chciało by się myśleć że 10 lat później też dyski mogłyby być większe, a nie mniejsze….
  • Odpowiedz
  • 0
@Forrestpl: @Forrestpl Co do M1 vs M2 – najtańsza oferta z M1 i wyżej zadanymi wymaganiami to 6449 zł, a z M2 to 8299 zł -> czyli 1800 zł różnicy. Uznałem jak dotąd, że nie ma sensu dopłacać: wydajnościowo i tak powinna być petarda w porównaniu z moim aktualnym i5, a ekran nie ma znaczenia, po 99% czasu podpinam pod zewnętrzny monitor. No chyba, że coś jeszcze przegapiłem.
  • Odpowiedz
  • 0
Co do black friday - szczerze wątpię że będą jakieś turbo zniżki, tym bardziej, że wiadomo jak w PL wygląda black friday, najpierw ceny podnoszą tylko po to żeby na black friday można było napisać, że przeceniony.


@Forrestpl: No właśnie mam takie wrażenie, że teraz ceny są przesadzone, bo właśnie chcą porobić "promocje" na black friday, ale pewności nie mam ;) I nie wiem czy chce mi się czekać ;p
  • Odpowiedz
@MacDada: Fakt, na ramie nie ma co oszczędzać, jak miałem M1 8gb to notorycznie wchodziłem na swap, teraz przy 16gb przy normalnej pracy biurowej średnio mam zużyte 12gb ramu. Jak nie edytujesz filmów czy nie robisz transferów dużej ilości danych z kompa i na kompa to 256gb w M2 mimo tego, że jest na jednej kości nand przez co jest połowę wolniejszy dysk niż w M1 (sic!) to w normalnej pracy
  • Odpowiedz
No właśnie mam takie wrażenie, że teraz ceny są przesadzone, bo właśnie chcą porobić "promocje" na black friday, ale pewności nie mam ;) I nie wiem czy chce mi się czekać ;p


@MacDada: standardowo przed black friday, co roku jest to samo. Może gdzieś się uda coś urwać faktycznie ale na więcej niż 2 stówki bym nie liczył o ile w ogóle coś się uda przy black friday zaoszczędzić. Ja tak
  • Odpowiedz
  • 0
Z ciekowści - jaki budżet?


@Forrestpl: 10k nie wydam, bo cebula mi się załącza. Generalnie czy 6 czy 8k różnicy mi nie robi, jeśli faktycznie ma to sens. Jak dotąd nie uważałem, żeby M2 miało mi zrobić różnicę, to brałem pod uwagę głównie M1 (i to Air, a nie Pro, bo te dodatkowe cory i wiatraczek też mi raczej nie zrobią, a ekran również nie ma znaczenia, bo zewnętrzmy monitor).
  • Odpowiedz
@MacDada:

Co do M1 vs M2 – najtańsza oferta z M1 i wyżej zadanymi wymaganiami to 6449 zł, a z M2 to 8299 zł -> czyli 1800 zł różnicy. Uznałem jak dotąd, że nie ma sensu dopłacać: wydajnościowo i tak powinna być petarda w porównaniu z moim aktualnym i5, a ekran nie ma znaczenia, po 99% czasu podpinam pod zewnętrzny monitor. No chyba, że coś jeszcze przegapiłem.


To fakt przepaść i
  • Odpowiedz
@MacDada: Weź jeszcze pod uwagę, że w M2 masz MagSafe które jest bardzo wygodne no i dwa porty usb-c przez to są wolne, choć też możesz przez nie ładować. Jak 6 czy 8k różnicy Ci nie zrobi to idź w M2 16/256, do tego jakiś zewnętrzny ssd np. samsunga t7 2tb i się zmieścisz w 8k, ba nawet jeszcze 3 stówki zostanie :D
  • Odpowiedz
@MacDada: Przede wszystkim zależy też od zastosowania, bo jak faktycznie działasz na dużych plikach to wiadomo że większy dysk lepszy i wtedy M1 16/512 > M2 16/256, ale jak nie to do trzymania zdjęć czy filmów z wakacji dysk zewnętrzny będzie jak talala, podepniesz do jakiegoś huba, którego i tak będziesz musiał mieć żeby podłączyć Aira do monitora a w domu podpinasz tylko tego huba jednym kablem i wszystko.
  • Odpowiedz
  • 0
w M2 masz MagSafe


@Forrestpl: o ile generalnie kocham magsafe, o tyle – odkąd i tak podpinam zewnętrzny monitor [a kiedyś pracowałem na wbudowanym MBP 15"] – to i tak teraz mam co najmniej jeden kabel, o który nadal mogę się w teorii potknąć -> więc już mi raczej ten magsafe nie robi.

A z kolei wydawało mi się, że z USB jest ta zaleta, że podłączam jeden kabel i przez
  • Odpowiedz
  • 0
w M2 masz MagSafe


@Forrestpl: a już w ogóle to monitor też chcę zrobić upgrade, to współczesne zasilają przecież macbooka i mają swoje porty USB -> że chyba można olać HUBa, zasilać z monitora -> i mieć jeden kabel podłączeniowy do wszystkiego [?]
  • Odpowiedz
  • 0
Przede wszystkim zależy też od zastosowania, bo jak faktycznie działasz na dużych plikach to wiadomo że większy dysk lepszy


@Forrestpl: Obecnie programista 0k [powiedzmy, że detox], ale generalnie kodzenie, więc małe pliki, a nie wideo.

O tym, że Apple poleciał #!$%@? przy M2 to słyszałem, ale właśnie dla dysków 256 GB, a przy 512 GB jest jak należy – co w sumie było jednym z dodatkowych argumentów za 512 GB ;-)
  • Odpowiedz
  • 0
nie ma co zaklinać rzeczywistości - M2 bardziej mi się podobał też niż M1 ;p


@Forrestpl: tego w sumie nie brałem pod uwagę -> chyba czas się przejść do jakiegoś iSpota i sobie poklikać… ;p

no ale generalnie i tak mam smuteczek, bo uważam, że moja aktualna generacja MBP* ma najlepszą ever klawiaturę i gładzika -> jak sobie smyrałem te Airy z M1 to palec wydaje się gorzej ślizgać, o klawirce
  • Odpowiedz
@MacDada: gładziki dalej są w sztosie, tutaj nic się nie zmieniło, klawiatury też są nożycowe znowu od M1. Romans apple z klawiaturami motylkowymi skończył się bodajże w 2019 roku po fali awarii tych klawiatur, także o co jak o co ale o te dwa aspekty raczej bym się nie martwił, bo wszystko top i nie ma się do czego przyczepić (może jedynie plastik klawiatury mógłby się mniej palcować, ale w sumie
  • Odpowiedz