Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie.
Potrzebuję na arduino odczytywać aktualny poziom naladowania baterii. Bateria pracuje w zakresie 32-41v, ogarnąłem odpowiedni dzielnik 150k i 13.7k, zaimportowałem bibliotekę która mi wszystko ładnie oblicza, jednak jest problem z falujacym pomiarem. O ile w spoczynku jest ok, to jak bateria jest pod obciążeniem, strasznie pomiar skacze.
Dołożyłem kondensator 47nF (tylko taki miałem pod reka) między gnd i pinem analogowym oraz trochę zmodyfikowałem program. Teraz robi średnia ze 100 odczytów, oraz pomija odczyty odbiegające więcej niż 5% od ostatniej średniej.
Jest lepiej ale dalej zdarzają się spadki o kilka %.
Jakieś pomysły co jeszcze poprawić.

#elektronika #arduino
  • 8
via Android
  • 0
@MickM standardowo poniżej 6-7A ale w piku może drugie tyle. Obczaję ten czujnik halla ale najpierw spróbuję z mediana tak jak @MickM pisał.
Dzięki.
Potrzebuję na arduino odczytywać aktualny poziom naladowania baterii.

Dołożyłem kondensator 47nF (tylko taki miałem pod reka) między gnd i pinem analogowym oraz trochę zmodyfikowałem program.

Teraz robi średnia ze 100 odczytów, oraz pomija odczyty odbiegające więcej niż 5% od ostatniej średniej.


@melba: ehh dzisiejsi programiści.
1. Pomiary się uśrednia z 2^n próbek, a nie w dziesiętnych wartościach. Wtedy całe uśrednianie to tylko przesuwanie bitowo w prawo. A nie dzielenie (może jeszcze
  • 0
@hrumque:dzieki za rady, napewno skorzystam :) problemów z obliczeniem ardurino nie ma bo cały program jest bardzo prosty i w zasadzie to wyliczanie średniej to jedyne skomplikowane obliczenia jakie robie.
Wartości trzymam w tabeli, bo nie chce mieć jednego wyniku co n pomiarów, tylko na bierząco z uwzględnieniem . Choć pokombinuje z odczytem co 1s.
Z wagami też kombinowałem ale może źle były dobrane, bo słabo to wpływało na wyniki. O
@melba no to jesli interesuje cie tylko wartosc bez obciążeniowa napiecis, to dodaj diode i spory kondensator do dzielnika (przed dzielnikiem) - sofwarowo skompensujesz spadek na diidzie, a na kondensatorze typu 10uF bedziesz mial wartosc maks na dosc dlugo podtrzymywana, nim dzielnik go rozladuje