Wpis z mikrobloga

Naprawiam laptop dla brata mówił że nie ma dostępu do części dysku,pisze nieprzydzielone próbuj utworzyć nowy wolumin wyskakuje bład #!$%@? format instaluj system na nowo dochodzisz do momentu wybrania dysku gdzie zainstalować. Okazuje sie że jest 5 jakiś partycji #!$%@? wie co z nimi zrobić ikonki typu rozszerz, nowy , usuń nie działa o #!$%@? chodzi? #laptopy #informatyka #komputery
stempelllll - Naprawiam laptop dla brata mówił że nie ma dostępu do części dysku,pisz...

źródło: temp_file6475925048868381184

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
Tylko ja chce te inne partycje usunać a nieprzypisaną przypisać


@stempelllll: no to usuniesz, dodadzą się do tej nieprzydzielonej, a potem z wielkiej nieprzydzielonej robisz partycje.
  • Odpowiedz
@stempelllll: odpal sobie pendrive z jakimś linuxem live i tam masz podobny program gparted, którym posprzątasz tego windowsa, mozesz upewnić się przy okazji, że partycje będą już w gpt,

ogólnie nie rób w gparted partycji tylko winde instaluj na całym dysku, sam zrobi co trzeba a potem sobie przytniesz C już z poziomu windowsa
  • Odpowiedz
@stempelllll: Klucza nie musisz wpisywać. Sam się aktywuje po połączeniu z internetem jak już będzie pulpit. Tak powinieneś zrobić. Kliknij "Nie mam klucza produktu."
  • Odpowiedz
@Norskee: no niby tak, jeśli ogarnie to spoko, ale jakaś przyczyna jest, że ma wygaszone opcje w instalatorze win, napisałem jak ja bym to zrobił, bo pendrive z ventoyem i kilka systemów iso zawsze mam pod ręką
  • Odpowiedz
@stempelllll schemat partycji na dysku podpowiada, że dysk jest w GPT

Jest spora szansa że instalka jest zrobiona pod mbr

Ale dodatkowo istotne jest też czy instalujesz e trybie uefi czy bios /uefi-csm(Legacy)
  • Odpowiedz
@balrog84 no na pierwszy rzut oka można podejrzewać że instalka jest źle zrobiona, ale jak ktoś nie wie co robi to ciężko tłumaczyć jedno za drugim bo to co ktoś by zrobił w minutę leży tłumaczeniu zaczyna zajmować godzinę

Do tego jeszcze trzeba uefi sprawdzić czy jest dobrze ustawione o ile tego nie zrobiłeś
  • Odpowiedz
@stempelllll zacznij od sprawdzenia czy w uefi jest wyłączony secure boot
Teoretycznie zwykle w ogóle nie powinno instalatora załadować, ale warto sprawdzić
Potem ściągnąć obraz i np Rufusem dla pewności zrovixt instalke pod uefi gpt

A na przyszłość nie bierz się do roboty jak kompletnie nie wiesz co robisz ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz