Wpis z mikrobloga

Czyli patrząc na scenariusz następnych miesięcy/lat? to kolorowo nie będzie. Duda wetuje wszystko albo pcha do trybunalskiej zamrażareczki, opozycja nic nie może zrobić, nic nie może przepchać a Duda wraz z pisem sugeruje swoje ustawy których opozycja też nie będzie przepychać w sejmie. TVP(jeżeli scenariusz ze zmianą władz się nie uda - bo tu też trzeba podpisu Dudy, chociaż niby jakieś pomysły są) cały czas napierdziela ze opozycja jest nieudolna itd, I tu pojawia się pytanie, czy 2 lata takiego nic nie robienia i propagandy, nie zniechęci część ludzi do opozycji i w 2025 znów nie dostaniemy kolejnego pisowskiego prezydenta który będzie kontynuował politykę Dudy. Co może do wyborów prezydenckich robić opozycja? Może grillować polityków pisu za ich wały, jakieś komisje śledcze medialne procesy? Ale z tego co czytałem to ziobro mianował swojego świadka na ślubie jako prokuratora krajowego i ta funkcja przejęła wszystko co do tej pory robił ziobro, więc ten pan będzie rządził wszystkimi prokuraturami w kraju, a może go odwołać tylko Duda albo sejm z podpisem Dudy XD Więc Barski będzie działał dokładnie tak jak wcześniej Ziobro. Jeżeli już dowody będą tak ewidentne że nawet Barski tego nie będzie mógł zakwestionować to zawsze mamy ułaskawienie Dudy. Dudę można postawić pod trybunał stanu, ale do tego potrzebne jest zgromadzenie narodowe i co najmniej 2/3 głosów (460 sejm + 100 senat)* 2/3 = ~374). Nie wiem czy dobrze to liczę, 66 senatorów opozycji + 266 posłów (KO,3D. Lewica, Konf) = 332 osoby. Jakbym gdzieś się pomylił to mnie sprostujcie ale tak w skrócie - JA PIER DO LE

#wybory #polityka #bekazpisu
  • 4
@bojesieminusow można wobec Dudy zastosować marchewkę (poparcie w staraniach o karierę międzynarodową) albo kija (maksymalne obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta). Co do prokuratury, Ziobro podobno chce tworzyć własny klub parlamentarny gdyby PiS nie zebrał większości, tak więc wtedy nawet Duda odwołałby słupa Ziobry z funkcji Krajowego, bo Ziobro z własnym klubem byłby już całkiem niesterowalny przez Kaczyńskiego.
@galicjanin: pytanie która marchewka jest smaczniejsza ta międzynarodowa, czy nasza krajowa oferowana przez pis, bo tutaj też są potencjalne opcje typu przyszły premier, szef parti itd. Z drugiej strony wywalenie "swojego" nawet jeżeli jest od ziobry to też jest strzał w kolano bo i tak ten jest bardziej swój niż ten który przyjdzie z opozycji, jak czytam to krajowego wybiera już partia rządząca. Liczę na wojenki miedzy ziobrowcami a pisiurami i
@bojesieminusow Duda nie ma charyzmy ani autorytetu by zostać szefem PiS czy premierem, od PiS nie dostanie stołka, który spełniałby jego ambicje jako byłego prezydenta, bo nikt go tam nie traktuje z szacunkiem. Jedyne drogi to kariera w strukturach międzynarodowych lub wykłady u Rydzyka i komentator polityczny u Karnowskich czy w Republice, ewentualnie w TVP i na jakiejś poważniejszej uczelni gdyby PiS wróciło do władzy. Tak wybierze partia rządząca, ale co to