Wpis z mikrobloga

Słabo się znam na polityce, tak z ciekawości w związku z wyborami, czy ktoś mi może w prostych, chłopskich słowach wytłumaczyć o co chodzi z tą mniejszością niemiecką w polskim Sejmie? Rozumiem że to jakaś tam nie wielka liczba mandatów dla przedstawicieli Niemiec, tak? Tylko skąd to się wzięło, jaka była tego geneza/zamysł? Kto był pomysłodawcą mniejszości niemieckiej? Czy Polska otrzymała jakieś korzyści od Niemiec, godząc się na mniejszość niemiecką w polskim Sejmie? I dlaczego akurat jest mniejszość niemiecka, a nie np. czeska, słowacka, ukraińska itp itd.

#wybory #polityka #gospodarka #polska
  • 9
@Menel94: myślę, że największa mniejszość ma swojego przedstawiciela z okręgu, w którym ten % jest najwyższy. czy jakoś tak. 1/460 wiele nie zmienia, ale na pewno jest to rozwiązanie demokratyczne
@Menel94 Mniejszość niemiecka w polskim Sejmie to wynik historycznych wydarzeń i umów międzynarodowych. Geneza tego rozwiązania sięga okresu powojennego, kiedy Polska była pod okupacją niemiecką. Po zakończeniu II wojny światowej doszło do przesiedleń ludności niemieckiej z terytorium Polski. Jednak w 1951 roku Polska i Niemcy zawarły umowę, w której uzgodniono prawa mniejszości niemieckiej w Polsce.

Polska zgodziła się na utworzenie mandatów dla mniejszości niemieckiej w Sejmie, aby ochronić prawa tej społeczności. To
@Menel94: nie jest to liczba mandatów dla przedstawicieli Niemiec. XD Mniejszości narodowe (czyli obywatele polscy, którzy tutaj mieszkają) maja prawo zgłaszać swoje komitety wyborcze i jedyne co, to są zwolnione z ogólnokrajowego progu wyborczego 5%. Jedyna mniejszość, która obecnie organizuje swój komitet to Niemcy, kiedyś u mnie w Podlaskiem w przeszłości robili to Białorusini i Litwini, ale z tego co widzę, to obecnie startują z list ogólnopolskich.
@Menel94: zarejestrowane komitety mniejszości narodowych nie obowiązuje ogólnokrajowy próg 5% ale i tak muszą zdobyć mandat z okręgu w którym startują. Jedyną mniejszością która wystawia komitet jest właśnie mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie, i zazwyczaj te kilka procent co tam zdobędą wystarczy do 1 mandatu
@Menel94 mniejszości narodowe mogą tworzyć komitety wyborcze. Akurat Niemcy się zorganizowali inni na nich zagłosowali i oni w sejmie są. Równie dobrze każda inna mniejszość może to zrobić, ale widocznie nie mają ochoty.

Warto podkreślić, że mniejszości nie mają progu wyborczego, żeby mogl mieć swoją reprezentację nawet jeśli jest ich niewielu.