Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich smarthomiarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) może najpierw opiszę swój problem. Co jakiś czas zdarza mi się zasnąć na kanapie podczas oglądania filmów/serial i obudzić po 1 - 2 w nocy. W końcu zaczęło mnie to denerwować bo zdarza się coraz częściej. Wpadłem na pewien pomysł: kupić 2 inteligentne wtyczki mierzące prąd, czujnik ruchu/obecności i głośnik googla. Wtyczki podpiąć pod lampkę i tv. Wykrywałbym czy po godzinie 22 lampka i tv są włączone, jeśli tak to bym sprawdzał czy jest jakiś ruch. Jeśli nie to znaczy że śpię i ma zawyć jakiś alarm. Mam już regulacje temperatury tuya zigbee, więc wtyczki i czujnik byłby oparte o to. Wszystko by, obsługiwał przez google home (dlatego potrzebny głośnik googla, bo apka nie chce puszczać alarmu przez telefon).

Najważniejsze pytanie, czy takie coś może się udać? Czujnik ruchu informuje o ruchu, a czy można od niego wydobyć informację, że nie ma ruchu?

#smarthome #zigbee #googlehome #inteligentnydom
  • 6
@pasza87: z homeassistan bez problemu to zrobisz, jak masz telewizor smart to nawet wtyczki ci nie potrzebne. Jak przy wlaczonym tv o okreslonej porze przez x czasu nie wykryje ruchu to podglosni telewizor, albo odpali film z alarmem na dysku tv. Tylko kwestia jaki tv, w samsungu jak zaczalem grzebac w dodatku, zeby po wlaczeniu przycisku przyciemnily sie i zmienily barwe swiatla, a w tv odpalil sie kominek (xD) to zaczal
@tomek_olo: dlaczego? Jak przez 30 minut nie wykryje ruchu to uruchamia scene powinno byc ok, o ile sie nie wierci. A jak nie to detektor snu jak w kamerach samochodowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tomek_olo:

Właśnie czujnikiem ruchu najprościej wykryje brak ruchu. Jedyny problem to false negative - kiedy czujnik nie wykrywa niewielkich ruchów (chyba wszyscy to przeżyliśmy siedząc na klopie kiedy gaśnie światło i konieczność machania rękoma aby ponownie się zaświeciło)

@pasza87 Tak jak już pisali - wykonalne, chociaż nie wiem czy w samej aplikacji tuya dasz radę to wszystko zrobić. Z użyciem home assistant to banał bo sam miałem coś podobnego - czujnik
Siedząc na kanapie 3h i oglądając film można nie wzbudzić czujki alarmowej ani razu. Także chyba na głowie sobie ten czujnik trzeba zainstalować.
Ja bym się raczej zastanawiał nad stylem życia i sposobem spędzania czasu. Bo nie dość że rozwalasz sobie cykl dobowy i rozregulowujesz organizm, to dodatkowo tracisz czas na problem którego być może nie musiałbyś wcale rozwiązywać, gdybyś zmienił nawyki.
Albo kup sobie TV do sypialni i jak padniesz podczas oglądania TV, to przynajmniej to będzie w łóżku.
:D :D