Wpis z mikrobloga

Orientuje się ktoś jaka faktycznie może być kara za spóźnienie się ze zgłoszeniem zakupu nieruchomości do urzędu miasta. Jestem miesiąc po terminie i nie wiem na co się jutro przygotować ( ͡° ͜ʖ ͡°) #prawo #nieruchomosci
  • 14
  • Odpowiedz
@bart0 Akurat dzisiaj załatwiałem - 5 tygodni po zakupie. Zupełnie bez konsekwencji. Na moje pytanie czy mogę spodziewać się jakichś nieprzyjemności ze strony skarbówki Pan z UM zaprzeczył.
  • Odpowiedz
@bart0: Nie wiedziałem, że takie rzeczy trzeba zgłaszać 0__0 A czy na pierwotnym to się liczy od daty przekazania własności czy już od podpisania umowy deweloperskiej ? Nie wiem czy można uznać, ze od momentu podpisania umowy deweloperskiej zakupiłem lokal, czy od momentu przelania całej kwoty, czy od przekazania własności ?
  • Odpowiedz
  • 0
@GOHAN nie. Dowiadywałem się bo też tak myślałem i jest inaczej. Masz 14 dni od wizyty u notariusza i odebrania od niego aktu.
  • Odpowiedz
@bart0: No dobra, ale akt notarialny mam z podpisania umowy deweloperskiej. No to jakby to ten akt notarialny czy dopiero jak notariusz wpisze mnie do księgi wieczystej ? Ja #!$%@?, jeszcze doczytałem, żę do urzędu skarbowego powinienem to zgłosić 0__o
  • Odpowiedz
  • 0
@GOHAN do us zgłasza notariusz. A do UM lub UG dopiero po wpisie, sama umowa deweloperska spisana u notariusza nie zobowiązuje cię do zgłoszenia.
  • Odpowiedz
@bart0: No właśnie miałem pisać, że zasięgnąłem języka no i to w sumie od momentu przekazania własności a ten akt notarialny co mam z podpisania umowy no to zupełnie nieadekwatny :)
  • Odpowiedz
@bart0: @GOHAN mój przypadek jest dość skrajny, ale gdy kupowałem pierwsze mieszkanie też nie wiedziałem o tym obowiązku. Olałem to, nie byłem tam zameldowany i nie dostałem decyzji o podatku.

Wszystko przyszło po 4 latach ładne wyliczone bez żadnych odsetek, w sumie jakieś 500 zł ;)
  • Odpowiedz
@bart0: ponad 1.5roku opóźnienia here :) 0 konsekwencji, pan listonosz przyniósł pół roku później 3 kwity za podatek od nieruchomości (bez dodatkowych opłat, bez odesetek). Więc zamiast płacić 3x to dostałem za 1 razem xd
  • Odpowiedz