Wpis z mikrobloga

Tomek Rząsa w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego przytoczył dość ciekawą historię dotyczącą tego jak znakomicie w kraju tulipanów i wiatraków poradzono sobie z kibolami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.onet.pl/sport/przeglad-sportowy/tomasz-rzasa-i-reprezentacja-polski-a-pogrzeb/eq4eqnq,5e4c2379

W kwietniu 2004 roku drugi zespół Feyenoordu rozgrywał wyjazdowe spotkanie z rezerwami Ajaksu, a na zawody pofatygowało się około 4 tysiące kibiców. Od samego początku było gorąco, ale nikomu nie przyszło do głowy, że w którymś momencie zagrożone będzie bezpieczeństwo zawodników. Ajax wygrał 3:1, a jego pseudokibice, zamiast celebrować triumf, wbiegli na murawę i zaczęli fizycznie atakować próbujących zejść do szatni piłkarzy rywali. Jeden zawodnik dostał kopniaka, drugi cios pięścią w głowę, trzeci otrzymał uderzenie w żebra, czwarty — wszystkiego po trochu.

To nie były "wychowawcze klapsy". Ciosy były na tyle mocne, że Chilijczyk Jorge Acuna ze wstrząśnieniem mózgu wylądował w szpitalu. Bolała go głowa, żebro i szyja. Oberwał również van Persie, który był już rozpoznawalną postacią w kraju, miał wszak na koncie wygranie z Feyenoordem Pucharu UEFA dwa lata wcześniej. Celem dla troglodytów był więc wyjątkowo kuszącym. Acuna za jeden punkt, van Persie — minimum trzy.

Ile było punktów za gonienie z nożem trenera rezerw Feeyenordu, trudno powiedzieć, ale i na to chętny się znalazł. Opanować towarzystwo niegrzeszące rozumem było bardzo trudno. Interweniować musiał... Marco van Basten, asystent trenera rezerw Ajaksu, wcześniej doskonały piłkarz, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki. Trudno to sobie wyobrazić, ale jakimś cudem w pewien czwartek w zupełnie nieistotnym dla świata meczu wielki van Basten musiał ratować potencjalnie wielkiego van Persie'ego przez hałastrą wielkich kretynów. Liczby nie sprzyjały poprawie sytuacji (trener Mario Been doliczył się na meczu dwóch policjantów i siedmiu stewardów), więc trzeba było przemówić autorytetem. Jakoś się udało. Van Persie później powiedział przedstawicielom mediów: — Nie będzie przesadą stwierdzenie, że spodziewałem się najgorszego. Myślałem, że to mój koniec.

#pilkanozna #holandia #feyenoord
  • 1
  • Odpowiedz