Wpis z mikrobloga

@Phallusimpudicus: wiesz jak dawno to było? tamci ludzie już nie żyją, co ma powiedzieć żyd urodzony w izraelu? Dla niego to jest jego ziemia i tyle, eskalowanie wojny o zaszłości sprzed lat nie ma usprawiedliwienia.
@Davidozz: Źle kombinujesz, dobrym porównaniem było by: "co by powiedział niemiec urodzony dziś na byłych polskich terenach gdyby hitler wygrał wojnę?" Mógłby powiedzieć jedno: "ch*j mnie obchodzi co było 80 lat temu, dla mnie się liczy nowoczesna historia".
@ViFio:

Źle kombinujesz


No właśnie posłużyłem się twoją logiką 1:1. To ty teraz wypisałeś jakiś bzdet, w którym nie wiadomo o co chodzi.

co by powiedział niemiec


Nie niemiec, tylko Polak, jak już porównujemy do Palestyny. Czyli Polacy po 123 latach zaborów powinni sobie odpuścić? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
No właśnie posłużyłem się twoją logiką 1:1.


@Davidozz: Już tłumaczę, porównałeś sytuację żyda urodzonego dziś w Izraelu do sytuacji niemca urodzonego na okupowanych polskich terenach w 39 roku. Różnica jest znacząca, bo Izrael "powstał" kilka pokoleń temu, podczas gdy ty mówisz o czasie zaraz po ataku Niemiec na Polskę.
Przegrana przez Niemcy wojna i umowy międzynarodowe usankcjonowały te tereny jako polskie i do dziś atak na te tereny przez Niemcy byłby
@ViFio: No to niemiec urodzony w zaborze Pruskim ( ͡° ͜ʖ ͡°) Twój argument typu "minęło 80 lat, przestańcie walczyć o wolność waszego narodu" to inwalida. Polacy ruszyli po 123 latach.
@Davidozz: Mi nie chodzi o wolność do czucia się Polakiem/Niemcem/Żydem/Ślązakiem, rozmawiania w swoim języku, wyznawania swojej wiary i tradycji. Taka wolność jest każdemu potrzebna, Żydowi mieszkającemu w islamskim kraju, Muzułmaninowi żyjącemu w Izraelu, Polakowi pod zaborem. Jeśli dany kraj nie akceptuje mniejszości to musi się liczyć z tym że ci ludzie mogą się zbuntować.
Chodzi mi o to do kogo należy dany teren i kto stanowi na nim prawo. A to
@ViFio:

A to już kwestia umów międzynarodowych i każde powstanie zbrojne / wojna dotycząca zadawnionego sporu spotka się z niechęcią społeczeństwa i będzie widziana jako niepotrzebna eskalacja.


Według "umów międzynarodowych" zawartych między Rosją, Prusami i Austrii, Polska nie isntniała. Jedynie Imperium Osmańskie nie uznawało zaborów. Czy po 123 latach "przedawnionego" sporu polacy nie mieli prawa walczyć o niepodległość? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Davidozz: Mieli prawo walczyć o wolność do bycia Polakami, rozmawiania po polsku, choć ciężko określić w jaki sposób mieliby to sobie pokojowo "wywalczyć" gdy druga strona im na to po prostu nie pozwoli.

Natomiast jesteś sobie spokojnie żyjącym mieszkańcem danego kraju pod "zaborem". Nikt nie przejmuje się tym że mówisz w swoim języku, świętujesz swoje święta. W pewnym momencie twoi pobratymcy chcą się zbuntować, robią powstanie. Ty nie chcesz w nim
@ViFio:

Czy z tej perspektywy uznasz działania twoich rodaków za słuszne?


Tak. Żadne żydowskie sztuczki tutaj nie zadziałają. Polacy uznali taką walkę za słuszną i wywalczyli niepodległość
@Davidozz: Uznasz takie działania za słuszne z jakiego powodu? Przecież "zaborca" (czyli de facto po prostu już kraj który rządzi tymi ziemiami od dekad) na wszystko ci pozwalał, nie rusyfikował, nie germanizował. A jedynym efektem działań twoich rodaków były kolejne trupy z obu stron.
Co do Polski to porównanie do Izraela jest tutaj szczególnie ciekawe - ich upór w dążeniu do "odzyskania" biblijnych ziem był przekazywany z pokolenia na pokolenie i
@ViFio:

Ile więc lat przysługuje danemu narodowi na odzyskanie ziem? 1500 lat? 150? Moim zdaniem parę pokoleń wystarczy.


Tak długo jak stanowią większość etniczną na tych ziemiach. Żydzi przestali ją stanowić "krótko" po zniszczeniu II świątyni. A i obecnie nie stanowią większości. Gdyby w życie weszło rozwiązanie jednopaństwowe, Palestyńczycy w pierwszych wyborach mieliby większość parlamentarną xD