Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki.

Ambitnie zadeklarowałem że położę sam podłogę z deski warstwowej w domu, choć nigdy wcześniej tego nie robiłem. Im więcej czytam i oglądam o kładzeniu tych podłóg tym mniej wiem ¯\(ツ)/¯

Proszę szanowne wykopowe gremium o poradę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dom jest wykańczany ze stanu deweloperskiego. W podłodze jest ogrzewanie i na to wylewka cementowa zacierana mechanicznie. Na parterze mam do wyłożenia salon (ok. 7 x 4 m), a na piętrze korytarz (ok 5 x 1 m), 2 pokoje (ok. 3 x 2,5 m) i sypialnia (ok. 6 x 3 m). Sypialnia będzie przedzielona mniej więcej na pół przez meblościankę.

Czytałem, że zaleca się żeby osoby bez doświadczenia kładły podłogę na podkładzie a nie na kleju, więc zamierzam zamówić podkład na bazie maty kwarcowej z paroizolacją i taśmę aluminiową - może macie jakieś marki do polecenia? A może to wszystko jedno i brać najtańszą?

Zastanawiam się też jak zrobić dylatacje w przejściach, na styku z posadzką z gresu i przy wyjściu na balkon. Polecacie paski z korka, korek w płynie, a może sikaflex, albo jakieś minimalistyczne profile? Jak paski z korka, to jak dobrać grubość do dylatacji i jak to się przycina żeby nie uszkodzić desek?

Martwi mnie meblościanka w sypialni, bo będzie dzielić pokój na dwa obszary 3 x 3 m. Warto tam dodać dylatację przez środek pokoju, czy przy tych wymiarach nie ma takiej potrzeby?

Z góry dzięki za pomoc.

#remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 14
zaleca się żeby osoby bez doświadczenia kładły podłogę na podkładzie a nie na kleju


@Archoney: Bo można poprawić? hyh.... pierwszy raz kładłem na klej...

Zastanawiam się też jak zrobić dylatacje w przejściach, na styku z posadzką z gresu i przy wyjściu na balkon.


1. W przejściach... dylatację możesz pominąć, chyba że chcesz zrobić próg.
2. Na styku z posadzką z gresu, najsensowniej wygląda wtopiony kątownik zrównany z obiema powierzchniami. O ile
@Archoney: Deska warstwowa wytrzyma spokojnie 15-25 lat. Niektóre deski warstwowe mają warstwę wierzchnią ok 3 mm co daje możliwość cyklinowania.
Przyklejoną deskę odróżnisz momentalnie chodząc po niej, jest zupełnie inny odgłos przy chodzeniu. Kładziona na sucho będzie wydawać dźwięk jak tanie panele.
@Archoney: Uzin
I dobierz grzebień dokładnie taki jak podaje producent na opakowaniu.
Jakiś czas temu chyba w Castoramie był klej "castoramowy", czyli taki niby-brand-własny, który robił Uzin, na opakowaniu był podany namiar na nich.
@Archoney jodełki bym się sam nie podjął, jak kładli u mnie na chacie to tysiące małych docięć. Na prosto się da. Zagruntuj i kładź na klej. Żadnych kątowników i listewek na łączeniu z gresem, fatalnie to wyglada. Zamiast tego Silaflex. To olejowosk czy lakier?