Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (819)

Rosja
Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze trwają publiczne rozprawy w sprawie naruszenia przez Rosję Konwencji o zakazie ludobójstwa: trzeciego dnia przesłuchań przed sądem przemawiają przedstawiciele 32 państw. Chodzi o około 26 państw członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier, a także o Australię, Kanadę, Nową Zelandię, Norwegię, Liechtenstein i Wielką Brytanię. Na przemówienie przedstawiciela jednego kraju przeznacza się 10 minut, na przemówienie przedstawiciela grupy krajów 15 minut. W swoich przemówieniach kraje przedstawiły swoją wizję sprawy i przytoczyły artykuły Konwencji, które bezpośrednio odnoszą się do roszczeń Ukrainy.
Źródło

Ukraina
Ukraina chciałaby uniknąć postępowania sądowego i rozwiązać problem eksportu produktów rolnych do trzech sąsiadujących krajów w drodze negocjacji. - mówił wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka. Zauważył, że po zniesieniu przez Komisję Europejską zakazu eksportu Ukrainy prawdopodobnie zacznie działać mechanizm wspólnej weryfikacji i zatwierdzania dostaw czterech rodzajów towarów rolnych do pięciu krajów UE. Według Kaczki jest to złożony mechanizm handlu, dlatego Ukraina nie przewiduje znaczącego wzrostu wolumenu eksportu. Kaczka zauważył, że ​​Ukraina współpracuje z tymi krajami i UE w celu osiągnięcia kompromisu. Ma nadzieję, że w tym tygodniu pojawią się dobre wieści o tym, że państwa uzgodniły taki mechanizm interakcji, który będzie odpowiadał każdemu i pozwoli uniknąć formalnych zakazów dwustronnego handlu.
Źródło

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w związku z oświadczeniem Prezydenta Ukrainy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które zostało odebrane jako antypolskie. Jak podano Jabłoński zauważył, że wywieranie nacisku na Polskę na forach międzynarodowych lub wysyłanie skarg do trybunałów międzynarodowych „nie jest właściwymi metodami rozwiązywania sporów między Ukrainą a Polską”. Podkreślił także, że te kroki nie będą skuteczne wobec Polski, gdyż działania polskiego rządu na rzecz ochrony interesów polskich rolników „odpowiadają prawu krajowemu, unijnemu i międzynarodowemu”.
Źródło

Komentując apel ambasadora Ukrainy przy MSZ RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do konstruktywnego rozwiązania sytuacji w imporcie produktów rolnych. Przedstawiciel ukraińskiego MSZ wezwał stronę polską do „odłożenia emocji” i rozważenia ukraińskich propozycji rozwiązania tego problemu. „Strona ukraińska zaproponowała Polsce konstruktywny sposób rozwiązania kwestii zboża. Oczekujemy, że nasze propozycje staną się podstawą do skierowania dialogu na konstruktywny kierunek” – dodał Nikołenko.
Źródło

Białoruś
Eksperci ONZ wydali oświadczenie w sprawie dekretu Łukaszenki, który zabrania Białorusinom zmiany paszportów za pośrednictwem białoruskich ambasad. W oświadczeniu zauważono, że dekret wpisuje się w politykę karania Białorusinów na emigracji. Wzywają władze białoruskie do uchylenia dekretu i zapewnienia usług konsularnych zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach konsularnych z 1963 r. Eksperci ONZ wskazują, że w przypadku powrotu na Białoruś Białorusini mogą spotkać się z prześladowaniami. Wzywają państwa członkowskie ONZ, aby nie deportowały Białorusinów, których paszporty utraciły ważność.
Źródło

Litwa
Po tym, jak Estonia, Łotwa i Polska ogłosiły znaczące zmiany w finansowaniu obrony narodowej, perspektywy Litwy są nadal mgliste, a prezydent twierdzi, że jeśli finansowanie pozostanie takie samo jak w tym roku, to kraj może tylko pomarzyć o dywizji i infrastrukturze stworzonej dla sojuszników w 2030 roku.
Źródło

Łotwa
W środę 20 września parlament zatwierdził kandydata reprezentującego koalicję zgłoszonego przez Związek Zielonych i Rolników (ZZS), wcześniej wieloletniego przewodniczącego Rady Powiatu Carnikava, Daigas Mierinę na stanowisko przewodniczącej Saeimy. Mierinę poparło 55 posłów, przeciw było 34. Mieriņa po wyborze na przewodniczącą Saeimy wyraziła wdzięczność za okazane jej zaufanie. Przyznała, że ​​była trochę zdezorientowana i że był to nieoczekiwany obrót wydarzeń.
Źródło

Estonia
Decyzja w sprawie ewentualnej budowy elektrowni jądrowej w Estonii leży w gestii Riigikogu. Aby ułatwić podjęcie w tej kwestii decyzji opartej na wiedzy, grupa robocza ds. energii jądrowej pod przewodnictwem Ministerstwa Klimatu zleciła kilka analiz, z których ostatnia wskazuje, że pojedynczy reaktor jądrowy w Estonii prawdopodobnie wygenerowałby 12 ton wypalonego paliwa rocznie, czyli 720 ton ton odpadów nuklearnych w ciągu całego swojego działania.
Źródło

Polecam:
Gdy zbliża się jesień, w Rosji pojawiają się pogłoski o potencjalnej nowej fali mobilizacji. Jednocześnie prokremlowscy analitycy i propagandyści twierdzą, że obecne metody rekrutacji do wojska powinny wystarczyć, aby sprostać zapotrzebowaniu na siłę roboczą na froncie. Rosyjska propaganda od dawna zaprzecza ciągłemu charakterowi mobilizacji, pomimo dowodów temu zaprzeczających. Jednak coraz większa liczba ekspertów lojalnych wobec Kremla otwarcie przyznaje się do tego faktu.

Komentarz Kseni Kiriłłowej
Moskwa stara się wzmocnić siły zbrojne, unikając jawnej mobilizacji

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja