Wpis z mikrobloga

Na fali nostalgii i hajpu związanego z #gothicremake i portem #gothic na NS, chcę rozegrać ze znajomymi kampanię #rpg #gryfabularne w kolonii karnej pod barierą inspirowanej Górniczą Doliną.

Wybrałem uniwersalną mechanikę Adventurers! od Gramela (link do startera za darmo), bo wydaje mi się prosta dla początkujących (ja jako MG, dwie graczki i dwóch graczy): trzy atrybuty (siła, zręczność i umysł - prawie jak w oryginalnej grze), sukces na kostkach to 2k6 + atrybut >= 7, proste tworzenie broni, pancerzy i potworów.

jakieś sugestie, rady i porady jakbyście widzieli taką Kolonię?
czy zrobić tabelę losową za co postać trafiła do kolonii karnej? Macie jakieś pomysły na przestępstwa lub okoliczności aresztowania? Czy miałoby to jakiś mechaniczny wpływ na postać gracza (wiem, że miało tak być w oryginale a Gothic Edycja Rozszerzona to przywróciła - opcje dialogu z Diego na początku);
jakie rozwiązania z modyfikacji zastosowalibyście w takiej grze narracyjnej?
czy pozwolić graczkom na grę kobiecymi postaciami - więźniarkami?
na razie mam obozy: Stary, Nowy, Sekta i obóz Quentina dla wyrzutków z pozostałych obozów;
jak duża jest bariera? Na mapie uznałem, że jeden hex = jeden kilometr.
oryginalnie w Adventurers! metawalutą i dupochronem są „punkty heroizmu”, które wydaje się na przerzut lub +1 do rzutu jak nam nie wyjdzie na kostkach. Czy zostawić tą statystykę, usunąć czy zmienić nazwę (na jaką? bo nazwa „punkty G” odpada od razu!)?
henoch - Na fali nostalgii i hajpu związanego z #gothicremake i portem #Gothic na NS,...

źródło: IMG_8950

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@henoch:

Tworzenie postaci

Wykorzystaj aktualną koncepcję. Pozwól graczom wybrać (tabelka dla niezdecydowanych) epitet oraz archetyp, a potem zapytaj "I jak to się stało, że Uroczy Mag / Śmiały Złodziej / Przekupny sierżant trafił do koloni karnej?"

Czy pozwolić graczkom na grę kobiecymi postaciami - więźniarkami?

Tak. I kolonię też przerób na koedukacyjną. Zarówno granie inną płcią jak i problemy związane z wrzuceniem kobiet do kociołka z samymi facetami to zdecydowanie nie
  • Odpowiedz
  • 0
@Aramil: Wielkie dzięki za konstruktywny komentarz!

„Tak. I kolonię też przerób na koedukacyjną”
Na Gothic LARP są nawet magnatki, ale nie wiem jak to jest wyjaśnione fabularnie.

„zrobić też parę małych grupek wśród postaci”
Super pomysł!
  • Odpowiedz
@henoch: Nie znam fabuły Gothica więc tutaj nie dopowiem. Ale prawdopodobnie spokojnie możesz umiejscowić kampanię przed grą i wprowadzić wątek, który tłumaczyłby taką zmianę w kolonii.
  • Odpowiedz
  • 0
@Vistu: Dzięki za komentarz!
Oglądałem, słuchałem i jestem zainspirowany.

Jednak tam jest kanoniczna adaptacja - zamiast Beziego jest trójka graczy i jadą z fabułą jak w G1. No i mechanika jest autorska - karciana plus kostki - inna niż u mnie.

Ja preferowałbym sandboks i niekanoniczne podejście, stąd moje pytania w pierwszym poście.
  • Odpowiedz