Wpis z mikrobloga

hej mirki, od jakiegoś czasu chodzi za mna pomysł stworzenia przenośnego ogrzewania do samochodu. Samochód stoi przed domem i w zimę rano mam często zamarznięte szyby i zanim samochód się zagrzeje i odmrożę szyby to mija sporo czasu. Pomyślałem sobie, że można by po prostu mieć UPS-a i tzw. farelkę i w ciągu kilku minut doprowadzić temperaturę w samochodzie do normalnej. Moja domowa farelka ma dwa tryby 2KW i 1KW. 2KW to za dużo żeby jakiś UPS w normalnej cenie to uciągnął ale 1KW już jest w zasięgu. Można też kupić farelki z mniejszą mocą. Myślałem o takiej ok 700W patrząc na parametry wydajnościowe UPS-ów o rozsądnych cenach. No ale sam UPS i jego moc to jedno a bateria to drugie. Fajnie by było żeby była to bateria w technologii LiFePo4 - raz że jest dużo lżejsza, dwa że dużo lepiej znosi częste ładowania i rozładowywania niż standardowe akumulatory, a taka by właśnie byłą specyfika pracy. Ale tak patrzę i nie widzę w ofercie dostępnych UPS–ów w tej technologii. Są stacje zasilania ale są drogie. Trafiłem na filmik gościa, który w UPS-ie po prostu podmienił baterię na taką w technologii LiFePo4 i ogólnie działą tylko musiał dodać przycisk, który mostkuje tranzystory na układzie BMC, bo w momencie całkowitego wyładowania baterii, UPS nie jest w stanie jej naładować ze względu na jakieś spadki napięcia na tych tranzystorach. Z tego co widzę to są też baterie LiFePo4 bez układów BMC i zastanawiam się czy to by działało i jakie są ew. zagrożenia. Ktoś się orientuje w temacie i mógłby się wypowiedzieć czy w ogóle to o czym myślę ma ręce i nogi?
PS. Wiem, że są takie dedykowane ekstra ogrzewania do samochodów ale sporo to kosztuje i wymaga specjalistycznego montażu.

#elektronika
  • 6
@jmuhha: Webasto ma fajne nagrzewnice olejowe ale chciałbym jednak coś na prąd żeby nie martwić się spalinami. Co do tej nagrzewnicy to wymaga montażu no i jest zasilana prądem z auta a chcę uniknąć dodatkowego sporego obciążenia elektryki samochodu.

@heniekzespychowa zdalny zapłon też wymaga ekstra montażu

Ogólnie to mam dwa samochody - taki przenośny ogrzewacz mógłby obsłużyć je oba i dlatego też szukam jakiegoś przenośnego rozwiązania nie wymagającego montażu.