Wpis z mikrobloga

#thinkpad #komputery

Kupiłem nowego laptopa Lenovo Thinkpad T14 Gen3 z i5 1235u z baterią 52 WH i wydaje mi się że coś z nim jest nieporządku.
Laptop przy niezbyt obciążającym użytkowaniu: przeglądanie Internetu, office i inne lekkie programy dość mocno się grzeje, do tego bateria realnie w 1h wciąga ponad 1/4 baterii. Na pełnej baterii wytrzymał na odtwarzaniu yt (bez dźwięku, bez innych działań) niecałe 5h.
Jeśli chodzi o programy w tle to tylko podstawowe windowsowe i google drive, mam też powyłączane praktycznie wszystko co nie potrzebne w autostarcie i wyłączone wszystkie efekty windowsowe. Lapek pracuje na Win11. Dodam też że po formacie nic się nie zmieniło.

Myślicie że coś może być nie tak np: z płytą główną czy ten laptop tak po prostu ma? Myślałem że jak kupie thinpada za ponad 5k to będzie charakteryzował się większą kulturą pracy. Dodam że mój 6 letni asus s14 (taki tańszy "zenbook") po tylu latach się tak nie grzeje i wytrzymuje jeszcze 2-3h na baterii.
  • 34
CZEKAJ?! To lapek z i5 I gen czy po prostu jebnąłeś sie z modelem proca? xD Bo wszystko wskazuje, że się jebnąłeś z modelem proca ale wolę się upewnić xD


@Kryspin013: Przecież to oczywiste że się jebnął, T14 G3 to model z zeszłego roku.
@tygrysekk: Grzenie to typowe dla Thinkpadów, taki ich urok. Czas pracy na baterii już nie, chociaż ciężko powiedzieć jak to wygląda na Windowsie. Ja mam na Linuksie i z muzą, paroma instancjami IDE, przeglądarką etc działa spokojnie z 5-6 godzin.
  • 0
@MercedesBenizPolska:
sorry, team niebiescy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No ale bez przesady 1235u to procek z malym TDP, zresztą AMD w tej klasie ma identyczne TDP a wręcz intel powinien być jeszcze bardziej oszczędny ze względu na podziała na rdzenie P i E.
Chyba zaryzykuje i zgłoszę to do lenovo, szczególnie że ten czas pracy baterii jest jakaś lipa, wg producenta powinien trzymać nawet do 10h na
@Kryspin013: no gdzie 1 gen xD w lapkach są inne oznaczenia niż na stacjonarkach


@tygrysekk: ok, mea culpa. Ja jeszcze żyję w czasach gdy albo dodają jakieś #!$%@? literki do prockóœ albo generacje są oznaczane liczbą tysięcy xD

Wygląda jakbyś miał coś #!$%@?, ale najlepiej poszukaj sobie jakiejś recki np na notebookcheck by zobaczyć jak jest z bateria i temperaturami
  • 0
@L3gion: nie jebnąlem się, tak sie ten procek nazywa w lapkach są inne oznaczenia po prostu
a co do słabego chłodzenia to miałem nadzieje ze thinkpad będzie lepszy trochę niż jakiś inny tani 14 calowiec
A co do procesora to wręcz powinno być odwrotnie, te procki są dość energooszczędne.
@tygrysekk: sciagnij oprogramowanie do odczytu predkosci wiatraka. mialem podobna sytuacje jak ty i okazalo sie ze wiatrak od cpu nie dziala, przez co proc grzal sie do 100 stopni przy nieduzym obciazeniu. wystarczylo zdjac pokrywe obudowy i zalozyc jeszcze raz (cos delikatnie blokowalo).
a co do słabego chłodzenia to miałem nadzieje ze thinkpad będzie lepszy trochę niż jakiś inny tani 14 calowiec


@tygrysekk: T14 bez hehe s nie jest o wiele lepszy niż L14 a nawet E14, od taki korporacyjny laptop.

No ale bez przesady 1235u to procek z malym TDP, zresztą AMD w tej klasie ma identyczne TDP a wręcz intel powinien być jeszcze bardziej oszczędny ze względu na podziała na rdzenie P
  • 0
@cysiekw: gdzieś czytałem że ziomek miał podobny problem ale inny model i jemu się bardziej grzał, przyjechał ziomek do niego z supportu i u niego w domu coś mu przelutował na płycie głównej i pomogło, już nie pamiętam gdzie to czytałem ale wydaje się nieprawdopodobne, jak mi się takie coś przytrafi to porobię zdjęcia :P
a co do słabego chłodzenia to miałem nadzieje ze thinkpad będzie lepszy trochę niż jakiś inny tani 14 calowiec


@tygrysekk: Jak byś rozebrał tego thinkpad i jakiś gówniany tani Acer to okaże się że chłodzenia w obu są praktycznie identyczne, producenci lecą w członka od dawna, mniejsze tdp na procku o fajnie możemy #!$%@?ć na miedzi nikt się nie kapnie.
  • 0
@L3gion: No ale bez przesady, że grzeje się i pracuje gorzej niż lapek za 2k.

Mały update - siedzę teraz równo 1,5h - przeglądanie internetu office, wifi - ze 100% mam 58% (mam włączone oszczedzanie energii) , chyba jakaś kpina po prostu, miało być 8-10h (°° - czaje ze to marketingowy bełkot ale przynajmniej te 6h zeby wytrzymywał