Wpis z mikrobloga

List z Amarny to dokument odnaleziony na terenie Amarny, najważniejszego miejsca religijnego kultu za czasów panowania Echnatona (1353-1336 p.n.e.) Prawdopodobnie to on był odbiorcą listu, który za pośrednictwem posłańca wysłał do niego ówczesny władca Asyrii, Aszur-uballit I.

"Przekaż królowi ziemi egipskiej: Tak rzecze Aszur-uballit, król ziem (boga) Aszura. Dla ciebie, twojego domu, twoich ziem przesyłam życzenia pomyślności. Wysłałem do ciebie mojego posłańca, aby w moim imieniu odwiedził twoje ziemie jak i ciebie samego. Do tej pory nasze kraje nie utrzymywały żadnych kontaktów, lecz teraz pragnę to zmienić. Wysłałem także następujące podarki: rydwan, dwa konie oraz kamień z lapis lazuli. Mój posłaniec powinien poznać twój kraj oraz jego zwyczaje, a następnie powrócić do mnie."

Tabliczkę odnaleziono w okolicach 1880 roku razem z kilkoma dziesiątkami innych listów adresowanych od władców z Bliskiego Wschodu. Wszystkie wysłano na przestrzeni około 40 lat.

#necrobook #historia #starozytnyegipt
Loskamilos1 - List z Amarny to dokument odnaleziony na terenie Amarny, najważniejszeg...

źródło: Pal shhc

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Loskamilos1: od zawsze uwielbiam te gliniane tabliczki, są bardzo przyjemne dla oka, mają ciepły kolor, łagodne kształty, mi się też kojarzą z pieczywem, a zatem z dostatkiem, no i niesamowite, że kiedyś to była normalna forma przekazu informacji xD
  • Odpowiedz