Wpis z mikrobloga

Czy na XTB albo jakiejś podobnej platformie jestem w stanie kupić złoto? W sensie wirtualne złoto, nie monety z mennicy
Ewentualnie jakieś protipy na rozłożenie hajsu w perspektywie 5-10 lat oszczędzania? ETFy, złoto, obligacje, fundusze inwestycyjne

Obligacje już mam ogarnięte ale właśnie nie wiem do końca gdzie kupić złoto które nie jest kursem na złoto tylko faktycznym zlotem. Może że nie widzicie żadnych przeciwieństw do kupowania kursu na złoto za 100k np na revolucie

inb4 nie chce mi sie bawić w kupowanie 5 kawalerek i robienie castingów/eksmisji - ma to być jak najbardziej pasywne, odłożyć i zapomnieć
#oszczedzanie
  • 12
@dzem_z_rzodkiewki: Z tego co wiem to podatek Belki płacisz tylko w przypadku sprzedaży ETC, więc jak kupujesz na długi termin to problem będziesz miał za kilka ładnych lat i pewnie przepisy się pozmieniają w trakcie. A to czy będziesz musiał przeliczyć sam czy XTB Ci wszystko prześle przeliczone to nie wiem - nie mam konta w XTB.
@dzem_z_rzodkiewki: Ciężko mi coś polecić bo przez kilka kolejnych miesięcy będę inwestorem nieaktywnym i nie śledzę dokładnie co tam się zmienia u brokerów. Przede wszystkim polecam opakować swoje inwestycje w IKZE i IKE jeżeli jeszcze tego nie robisz. Ja korzystałem z degiro, ale rozważam przenosiny do bossy, XTB lub mBanku (w mBanku mam preferencyjne warunki).
@Szczerbas: co mi da to IKE/IKZE skoro limity wpłat są śmiesznie niskie a mój podatek to ryczałt 12% czyli wypłacając po 10 latach bym zyskał tylko 2% różnicy na podatkach
Chodzi o reinwestowanie dywidendy? Da sie kupić ETFy które to za mnie zrobią

Zbieram na jakiś dom/apartament bez krechy więc ta kasa do emerytury nie przetrzyma
@dzem_z_rzodkiewki: W Twoim przypadku IKZE chyba rzeczywiście nie jest opłacalne, IKE pozwoli Ci uniknąć podatku belki w przypadku oszczędzania na emeryturę gdybyś za kilka lat stwierdził, że chcesz mieć inne instrumenty w portfelu.

Swoją drogą złoto nie jest bezpiecznym instrumentem. Jak planujesz wypłacić za 3-5 lat to bym się poważnie zastanowił czy złoto to na pewno to, czego szukasz.
@dzem_z_rzodkiewki: złota się nie trzyma 3 lata tylko kilkadziesiąt. I wtedy spread cie nie obchodzi, bo bierzesz pod uwagę w takim horyzoncie, że mogą być wojny i kryzysy. A twoje złoto to zawsze złoto. Twarda waluta znana od tysięcy lat.

W krótkim horyzoncie inwestycja w metale to ruletka. Popatrz sobie jakie wahania były w ciągu ostatnich trzech lat. Jak to kupisz nawet w postaci "papieru", to będziesz musiał czasem miesiącami czekać