Wpis z mikrobloga

Mam problem z wyłączającym się komputerem (głównie pod obciążeniem, choć zdarzało się też na przeglądarce samej). Wygląda to jakby tracił zasilanie bo się wyłącza i po kilku sekundach znów włącza. Kupiłem inny zasilacz i problem nadal występuje.
Wcześniej pomogło wyłączenie boosta w i5-11400f, tak żeby chodziła na 65w (boost daje do 155w na jakiś moment). Myslałem, że to był problem, pomimo, że boost jest fabrycznie włączony. Wyłączyłem i na jakiś czas pomogło ale znów wróciło. Teraz gdy nawet wymiana zasilacza nie pomogła to wyłączyłem XMP w pamięci RAM i nagle komputer się nie wyłącza. Problem w tym, że ten RAM przez ponad rok działał bez zarzutów na XMP lub na własnym OC (który było jeszcze bardziej wyżyłowane niż xmp). Więc troche wątpie, że po ponad roku czasu nagle XMP i OC w ramie stało się niestabilne.
Powoli kończą mi się pomysły. Na razie pod obciążeniem po ponad godzinie czasu nie wyłączył się (wcześniej 10-15 minut i był reset). Jednak chciałbym rozwiązać problem na dłuższą mete. Może to problem z płytą główną? GPU raczej nie wyłączałoby całkiem zasilania.
Co do temperatur to nie ma żadnych problemów. Jedynie i5-11400f potrafi złapać +90 stopni, ale tylko w momencie gdy włączy się boost (normalnie tdp ma 65w a boost do 155w), poza tym ma około 75 stopni. Wrzucam też zdjęcie z Hwmonitor z temperaturami i napięciami, może ktoś coś zauważy.
Specyfikacja kompa: i5-11400f, b560m MSI a-pro, rx 6600xt asus dual, ssd lexar nm620 1tb, ram PNY 4000mhz cl18 (obecnie chodzi na 2666mhz, bez oc i xmp), chłodzenie – jakiś starszy spartan. Zasilacz be queit system power 500w, dziś zmieniony na spc vero l2 600w.

#komputery #pcmasterrace
kerri - Mam problem z wyłączającym się komputerem (głównie pod obciążeniem, choć zdar...

źródło: refreferfrer123

Pobierz
  • 11
@kerri: Objawy wyglądają mi na zbyt przetaktowane / za niskie napięcie ramów dla tego 11400F. Wszystko powyżej 3200 dla tego CPU to OC, być może ram przez ten czas był tak wyżyłowany, że po prostu pamięci z czasem się zdegradowały. Spróbuj ustawić ręcznie timingi dla 4000mhz, ale podbij wyżej napięcie niż sugeruje XMP.
@DeIziii: Dałem 3200mhz cl16 i 1,26V bo już się nie mogłem połapać czy to taktowanie czy napięcie jest takie wrażliwe. Do tego dochodzi to całe gear 1 i gear 2. Rzadko robie OC (ostatnio rok temu) i nie mam wprawy. Na razie od 2 godzin chodzi dobrze. Wychodzi na to, że nawet xmp jest niestabilne. Może rzeczywiście ta i5 i b560m a-pro (za którą dałem 219 zł) są dużym ograniczeniem dla
@kerri: Obciążenie to by było 100% a nie 25%. 70C przy 25% to jakiś problem z chłodzeniem. Ja nawet na starym Haswellu na stockowym chłodzeniu z zaschniętą pastą na obciążeniu 100% dobijałem do 80C, a ty masz 70C przy 1/4 utylizacji.
@supra107: Jak wyłączę boosta to temperatury po dłuższym czasie są na poziomie góra 82-83 stopnie. Boost sprawia, że mogą skoczyć do około 90 stopni.
Obie te wartości nie mają wpływu na stabilność/wydajność bo dopiero przy 100 stopniach jest zbijane taktowanie.
To jest screen z podaną wartością akurat w tamtym momencie, sekunde wcześniej użycie mogło wynosić 60%.
Obie te wartości nie mają wpływu na stabilność/wydajność


@kerri: Ale mają wpływ na żywotność. Jak procek przez większość czasu będzie pracować na wysokich temperaturach to może mu to na dłuższą metę zaszkodzić.

Mnie i5-12400 na włączonym turbo pod byle jakim benchmarkiem na stockowym natychmiast dobijał do 100C, na Ferze 3 pod obciążeniem nie jest w stanie nawet dobić 70C, zatrzymuje się na 60-iluś.
@supra107: Ja gram bardzo mało, więc przez większość czasu temperatury są na poziomie 55-70 stopni. 90 stopni to łapie tylko w booscie na kilka sekund. Nawet jak wyłączę boosta to i tak komputer się resetuje.
Temperatury procesora nie mają nic wspólnego z problemem wyłączania się kompa.
@kerri: ja bym sprawdzał wszystko: karta może być walnięta np. ram na karcie umiera. W degradację cpu nie chce mi się wierzyć ale kto wie. Dysk może zdychać, ja miałem przez dysk ssd mikrofreezy a miesiące myślałem, że to przez OC ramu. Płyta główna też może być przyczyną i taka walnięta płyta daje przeróżne objawy.
Te temperatury to masz sporawe na cpu, 90 chwilowej to ja nawet na hotspocie na gpu
@ReeceWithouterpoon: i5-11400f ma tdp 65w a boost do aż do 154w stąd te chwilowe 90 stopni. Mogę to ograniczyć ale to nie rozwiązuje problemu.
Co do reszty podzespołów to nie mam drugiego podobnego komputera żeby to wszystko protestować.