Wpis z mikrobloga

Jak "ogarnąć" dwóch użytkowników podczas stawiania systemu na nowo? Myślę nad #windows10 (czy warto #windows11? Mój sprzęt to Lenovo Legion Y540-17 i5-9300H/8GB/256GTX1650). Zawsze miałem tylko jedno konto a jak dodawałem kolejne to kończyło się to tym, że zmiany na pulpicie na jednym koncie skutkowały bałaganem na drugim koncie..

Gdzie o tym "doczytać" i jak to zrobić abym miał 2 konta (w tym jedno główne admina) i drugie zwykłe. Chciałbym aby pulpity można było sobie urządzić jak się chce, aby na obydwu kontach działał np. pakiet office na 1 licencji. Z tym, że chciałbym zablokować w tym zwykłym koncie wejście na pliki konta głównego oraz wejście np. na całą partycję (niesystemową).

#windows10 #pytaniedoeksperta #systemyoperacyjne #komputery
  • 7
  • Odpowiedz
@Mikseth: w paneu sterowania dodajesz nowe konto użytkownika. Co do uprawnień to domyślnie nie będzie mógł wejśc na twój profil. Natomiast na drugiej partycji musiałbyś odebrać uprawnienia innym lub nadać tylko sobie możliwość wejścia tam (we właściwościach dysku).
  • Odpowiedz
@Mikseth: Tworzysz trzy konta:
- administrator
- dwóch zwykłych użytkowników

I użytkownicy korzystają do codziennej pracy z kont użytkowników

1) Nie będzie problemu z "bałaganem"
2) Takie rozwiązanie jest też optymalne ze względów bezpieczeństwa
  • Odpowiedz
@Kryspin013: A co z pulpitem? Teraz jak sobie dodałem konto i usunę ikonę jakiejś aplikacji to ona automatycznie znika na tym drugim.


@Mikseth: Pulpity są osobno. Natomiast musisz ogarnąć różnicę, że są skróty lokalne i globalne. Lokalne to skróty tworzone na koncie użytkownika, globalne tworzą często instalatory. Jak wypieprzyłeś skrót do jakiegoś programu na jednym koncie i zniknął na drugim tzn że to był skrót softu stworzony dla wszystkich userów.
  • Odpowiedz
  • 0
@KrzysiekZcleverBI: Też ciekawe rozwiązanie, i na koncie administratora co mogę wtedy robić? Instalować np. office żeby był wszędzie? A np. OneDrive na lokalnych skonfigurować "po swojemu"?

@Kryspin013 To być może właśnie przez to miałem taki bałagan, dzięki o nakierowanie bo pierwszy raz slyszę o skrótach lokalnych i globalnych.
  • Odpowiedz
Też ciekawe rozwiązanie, i na koncie administratora co mogę wtedy robić? Instalować np. office żeby był wszędzie? A np. OneDrive na lokalnych skonfigurować "po swojemu"?


@Mikseth: Więc tak - z konta administratora możesz wszystko :) Na przykład właśnie instalować/usuwać aplikacje dostępne dla wszystkich userów. A całą resztę już sobie każdy użytkownik robi u siebie. Onedrajwy, własny soft etc.
  • Odpowiedz
  • 0
@KrzysiekZcleverBI: Dzięki za nakierowanie :) A co do ograniczeń folderów/partycji to we właściwościach poszczególnie ustawić uprawnienia?

Czy te 3 konta skonfigurować na etapie kreatora po formacie czy już po pełnej instalacji (a może to nie robi różnicy)?
  • Odpowiedz