Wpis z mikrobloga

@RegitMell: @miauczar choroba psychiczna z czasem nabierała tylko na sile. Z każdym dniem ciężej mu było dotrzymywać umów, towrzyć nowy kontent, napady manii na przemian z leżeniem całymi dniami w łóżku. Znam go od początku i mega szkoda chłopa. Przynajmniej udało mu się w życiu relatywnie wysoko wzbić, a przecież niektórych tak szybko podpada choróbsko, że nawet nic nie zdarzą w życiu zrobić.
  • Odpowiedz
@LewCyzud: czy można powiedzieć, że osobie z dwubiegunówką pomagałaby i dawała jakąś stabilność, powiedzmy jakaś dlugotrwajaca, cały czas taka która jest, praca, najlepiej zdalna i niewiele wymagająca? Czy takie osoby mogłyby mieć większe szanse na wyzdrowienie mając taki klocek w życiu czy to kompletnie nie zależne?

Na czym w sumie polega dwubiegunówka, zachowujesz się jak dwóch różnych ludzi gdzie jeden jest niemrawy a drugi żywiołowy?
  • Odpowiedz
@interpenetrate: nie potrafię w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Mozesz podczas napadów manii niemal zupełnie tracić kontrole nad soba jak i moze takie epizod pod postacią „lekko” podkręconego nastroju i napędu(hipomania). Są też różne podtypy i inne utrudnienia. Tutaj jest na fajnie wytłumaczone https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69890,choroba-afektywna-dwubiegunowa Warto zwrócić uwagę szczególnie na opisy poszczególnych rodzajów epizodów
  • Odpowiedz
@interpenetrate: ja choruję na chorobę afektywną dwubiegunową.
W tej chorobie, w toku terapii, trzeba bacznie siebie obserwować, mieć wgląd i zauważyć, jakie są "triggery". Co wprowadza w depresję, jakie zdarzenia to poprzedzają, i tak samo z manią.
Moja terapeutka cały czas mi powtarza - RUTYNA. to jest ważne.
Pewność, że coś dzisiaj będzie miało miejsce, że gdzieś muszę iść, gdzieś wstać na tę samą godzinę (praca zmianowa jest totalnie odradzana).
Wszelkie
  • Odpowiedz
@Nuiean: czy to że po kawie albo przy włączeniu muzyki, potrafię mocno fantazjować wyobrażając sobie inne życie tak że aż chodzę w tą i we wtą po mieszkaniu albo mam takie jazdy w głowie co do kariery i wyobrażam siebie w roli jakiejś wyższej niż mam, albo z innymi obowiązkami i że zachowuje się tak jak chce a potem chciałbym to urzeczywistniać w życiu (tylko się blokuje właśnie na tym że
  • Odpowiedz