Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tu spec od #serwery ? Zakupiłem serwer do firmy. Chciałbym postawić na nim 2 VM. Z programów do wirtualizacji znam tylko Proxmox.
Chciałbym zainstalować systemy na Hyper-V Virtual Machine, ale nie wiem jak to ugryźć i na jakiej zasadzie działa. Czy to tak samo jak proxmox - instaluje z pendriva, on tworzy mi stronę www i przez nią wszystko ustawiam? System Windows Serwer 2022std Chciałbym ustawić to raz, żeby działało latami. Bo mam wrażenie, że instaluje Windows Serwer 2022std, włączam opcję VM i w tym VM instaluje 2 kontenery z 2 Systemami Windows Serwer 2022Std. Dobry tok rozumowania? A gdybym chciał postawić coś na kontener z Linuxem? #serwerownia #serwer #windowsserver #windowsserver2022
  • 1
Instalujesz Windows Server na fizycznej maszynie, w Twoim przypadku polecam instalację z GUI (Desktop experience). Po instalacji, na Hyper-V możesz postawić max 2 maszyny wykorzystując licencję na fizyka. Możesz postawić sobie ile chcesz innych systemów (pod warunkiem spełnienia licencji tych systemów). Do VMek dostajesz się bezpośrednio z konsoli Hyper-V lub RDP. Napisze skrótowo: Jeżeli chodzi o "fizyczny system", to nie możesz go wykorzystywać do niczego poza wirtualizacją. Na maszynach wirtualnych możesz stawiać