Wpis z mikrobloga

Mam akwarium, myślę nad zmianą oświetlenia - może ktoś pomoże?

Na ten moment mam wpięty do gniazdka mechaniczny sterownik czasowy na 220V, do niego wpięty zasilacz i białą taśmę led (przez przyłączkę). Włącza się rano, wyłącza wieczorem.

Chciałbym to przerobić na taki układ:

- zasilacz wpięty do 220V

- do zasilacza sterownik, który o określonej godzinie włączy (najlepiej miękko białą taśmę led), o określonej godzinie wyłączy i włączy drugą - małą niebieską.

Czyli po prostu tryb dzienny, tryb nocny.

Może ktoś gdzieś widział taki sterownik gotowy? albo chociaż schemat?

Przebijam się przez znany portal aukcyjny, ale jest tego od groma, nie mogę nic konkretnego znaleźć. Nie trzeba mi do tego pilota, ani sterowania rgb.

#akwarium #akwarystyka #elektronika #diy
  • 8
  • Odpowiedz
@nasedo: tego właśnie chcę uniknąć - dwa sterowniki mechaniczne zajmują sporo miejsca, przy przełączaniu robią głośne PSTRYK i światło gaśnie nagle. do tego do drugiego światła potrzebowałbym drugiego zasilacza, tak że koszta rosną..
  • Odpowiedz
@zenon0800: dokładnie tak mi się wydaje, że to nie może być bardzo skomplikowane. Występuje to w całości złożone i ma jakąś nazwę, żeby w sklepie poszukać?

Bo jeżeli z części, to przekaźnik jak rozumiem, mógłby być np. taki: http://www.markland.pl/przekaznik-12v20a30a-przelaczny-p-5964.html ?

Włącznik czasowy - http://sklep.avt.pl/mikroprocesorowy-wlacznik-czasowy-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html ?

Czy szukać czegoś innego (tańszego)?
  • Odpowiedz
@WojTech80: Kup To

zasilacz i programator na stałe do gniazdka(pod jedną wtyczkę, albo kup wtyczkę kątową z gniazdem i wtedy zasilacz w tą wtyczkę włożysz).

Podłączysz tak: Plus jednego paska led pod zacisk 3, drugiego paska pod zacisk 5, minusy pasków do zasilacza, plus zasilacza do zacisku 4.

Programujesz: włącz/wyłącz na żądany czas, tutaj 12h.

Pisz, to pomogę.

  • Odpowiedz
  • 0
@zenon0800: genialne. Dokladnie o takie coś mi chodziło. Szczególne dzięki za dokładną rozpiskę, bo niełatwo byłoby mi ogarnąć co do czego podpiąć.

Ale nie ukrywam, że zainteresował mnie spojler - z tego co poszukalem, to daje dużo większe możliwości, można by się pokusić nawet na automat do karmienia. Ale ze slabych punktów: trzeba programator do zakodowania programu, płytkę, części elektroniczne typu oporniki itp, akumulatorek do podtrzymania napiecia i dużo ostrożności przy
  • Odpowiedz
@WojTech80: Przyznam,ze nie patrzyłem Ci w profil.

Coś tam się znam,programator p posiadam.

Ja zaczynałem od języka Basic,potem trafiłem na Bascom, uczyłem się z mikroprocesorowej oślej łączki EdW i pomocy do bascoma.

Aktualnie chyba najlepszy programator,to Usbasp i ja lubię program (pod linuxa i windows) do programowania avrdude z nakładką graficzną avr8 burn-o-mat.

Na początek atmel attiny2312 i płytka prototypowa stykowa, powiem Ci,że droga zabawa,ale ile satysfakcji jak sam coś zrobisz
  • Odpowiedz