Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu miałem robione leczenie u dentysty, w tym wymienione wypełnienie w górnej 6, która ok. 10 lat temu była leczona kanałowo. Dentysta po zdjęciu pantomograficznym stwierdził, że z zębem nic się nie dzieje, więc zrobił mi "lepsze" wypełnienie na włóknie szklanym. Niestety zaraz po tym ten ząb zaczął mnie masakrycznie boleć (cała strona, po której się on znajduje) i przepisano mi antybiotyk, który sprawił, że ból ustąpił (było to ok. miesiąc temu). Niedawno byłem na konsultacji u endodonty z tym zębem i po zdjęciach, które widział poprzedni dentysta (pantomogram i punktowe) oraz zrobieniu tomografii częściowej stwierdził, że ten ząb nie ma dobrych rokowań do powtórnego leczenia kanałowego (duże zmiany wokół zęba oraz komplikacje po wcześniejszym leczeniu kanałowym m.in. perforacja) i najlepiej będzie go usunąć. Niestety w ostatnich dniach ból znowu zaczął się pojawiać i nie wiem za bardzo co powinienem robić. Z tego co się dowiedziałem to ząb musi zostać usunięty przez chirurga i termin mam dopiero na czerwiec, więc nie wiem czy do tego czasu wytrzymam. Nie chciałbym też psuć sobie wątroby/żołądka nadmiernym stosowaniem środków przeciwbólowych, czy też antybiotyków.

Dodam jeszcze, że po drugiej stronie (również górne trzonowce/przedtrzonowce) także od czasu do czasu odczuwam dziwny ból. Na tomografie było widać, że wypełnienie w jednym zębie (chyba 5) znajduje się bardzo blisko miazgi i może na nią uciskać. Być może będzie potrzebne leczenie kanałowe, ale na razie ząb jest pod obserwacją. Wizyta niestety również dopiero w czerwcu ze względu na terminy...

Ponadto w najbliższym czasie planuję podjąć leczenie ortodontyczne (stłoczenia zębów i starcia, spowodowane bruksizmem), ale konsultacje również dopiero przede mną. W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Powinienem sobie znaleźć gdzieś indziej jak najszybszy termin u chirurga, czy też jeśli ból we wspominanej 6 pojawia się okresowo i nie jest jakoś bardzo nasilony, to jakoś ten miesiąc przeżyje?
2. Sporadyczny ból w górnej 5, która obecnie znajduje się pod obserwacją. Przez ponad miesiąc nic się nie powinno pogorszyć, czy też lepiej jak najszybciej wdrożyć leczenie?
3. Pytanie związane z powyższym. Po stronie wspomnianej 5 generalnie mam też dolegliwości ze stawu skroniowo-żuchwowego. Są dni, że kiedy otwieram szeroko buzię to słyszę klikanie albo przy zamykaniu ust dźwięk i uczucie schodzącego powietrza (jak w pompce). Zatem czy te dolegliwości bólowe mogą też pochodzić ze stawu?
4. Czy ew. ekstrakcja zęba jest przeciwskazaniem do wizyty u ortodonty, jeżeli ta miałaby nastąpić np. dzień czy kilka dni po rwaniu?
#dentysta #stomatologia #zeby
  • 4
@izopropanol: Ad. 1. Raczej nic się nie stanie, ale tak naprawdę nie wiesz czy cię nie zacznie zaraz boleć w cholerę. Ja bym szukał, ale tez rozumiem, że może być ciężko.

Ad. 2. Rób tak, jak mówi dentysta. Generalnie odkładanie na później nigdy się nie kończy dobrze, ale miesiąc to nie tragedia.

Ad. 3. Myśle, ze czułbyś różnice. Co do zasady nie otwieraj buzi za szeroko, nie więcej niż na dwa
@z--x: Odnośnie tej 3 kwestii. Klikanie faktycznie słyszę, kiedy bardzo szeroko otwieram buzię, ale to "powietrze" zauważalne jest przy normalnym jedzeniu i gryzieniu nawet niezbyt twardych czy dużych pokarmów. W ubiegłym roku w wakacje miałem epizody, kiedy np. przez tydzień mnie bolał staw przy gryzieniu. Tydzień z jednej strony, tydzień z drugiej. Kiedyś też były dni, kiedy po obudzeniu się czułem jakby mi się zgryz zmieniał i jedynki bardzo na siebie
@izopropanol: 1. Ja bym szukała szybciej, bo nigdy nie wiadomo kiedy ból się rozkręci. A jak już dojdzie do zaostrzenia zapalenia, to uzyskanie satysfakcjonującego poziomu znieczulenia jest trudne.

2. Jak ma być jedynie pod obserwacją, to nic nie rób.

3. Czasami ból mięśniowy promieniuje do zębów. Samo "strzelanie" w stawie nie jest stanem wymagającym leczenia. Tak już Ci zostanie, chyba że wystąpiłyby dolegliwości bólowe ze strony tego stawu.

4. Nie.