Wpis z mikrobloga

Hej Wykop!
W ubiegłym roku wszedłem w krypto z zamiarem trzymania tego przez dłuższy czas na giełdzie #binance na kwotę łącznie 5850 zł.
W tym roku chcę złożyć PIT-36 i wykazać tam te koszty, aby na przyszłość moc je odliczyć od podatku od ewentualnego (HEHE) zysku. Wpłaty robiłem przez bezpośredni system wpłat Binance za pomocą karty (była więc odtrącana prowizja).

Czy jako dowód tych wpłat wystarczą potwierdzenia przelewów/płatności kartą z mojego banku, gdzie w tytule przelewu widnieje binance.com? Dodatkowo też wygenerowałem z Binance historię transakcji z całego ubiegłego roku, a w niej widnieją również te wpłaty jako typ "Deposit", ale tu te kwoty sa już mniejsze, odtrącone o ten podatek od wpłat. Czyli np. zamiast 1000 zł jest 981 zł. Która kwota powinna się liczyć do #pit i który dokument jest bardziej wiarygodny? Zwykła tabelka CSV od Binance, czy potwierdzenie płatności kartą?

#kryptowaluty #skarbowka #fiskus #podatki #pit38 #krypto #bitcoin
  • 12
@kalkulatorgieldowy: #!$%@? synuś aż głowa boli. Rozliczeń krypto będzie przybywać lawinowo i nikt nie jest w stanie robić kontoli drobnych kwot. W ubiegłych latach kontrole dotyczyły tylko zysków na poziomie miliona złotych i więcej.
@Jah00: możesz uważać jak chcesz. Wiem jakie i w jakich przypadkach otrzymywali wezwania od US moi klienci w tym roku. Rozumiem, że masz "wtyki" w US i wiesz jak to wyglądało w Polsce skoro mówisz to z taką pewnością ale Twoja wiedza jeśli aktualna na zeszły rok już nie jest aktualna.

@damian44__ transakcje te pewnie są niezaraportowane w tym zestawieniu, w przypadku zakupów kartą są one widoczne w innym (muszę uzupełnić
US kontroluje wszystkich nawet z 20PLN kosztów i brakiem przychodu


@kalkulatorgieldowy: Nie mam żadnych wtyków tylko mam mózg. Po prostu naganiasz do siebie klientów strasząc US, a poza tym twoje wpisy niczego mądrego nie wnoszą. US się odezwie jak coś się będzie nie zgadzać, albo jak łączysz różne działalności i coś kombinujesz, albo jak pojawiają się bardzo duże kwoty. Podejrzewam, że rozliczeń krypto w Polsce w tym roku pojawi się ze
@Jah00 czyli nie masz argumentów tylko domysły.

Przykładowy milionowy dochód w sprawie opisany przez osobę, która do mnie napisała :

"Hej, odnośnie waszego postu dotyczącego PITu za 2018 r, dostałem identyczne pismo z US w Słupsku za platformę plus500. Co ciekawe, w 2018 r. nie miałem ani jednej transakcji na tej platformie, przesłałem im raport z giełdy, w którego wynikało jedynie że obciążyli mnie kwotą 20 zł za brak aktywności na koncie.
platformę plus500


@kalkulatorgieldowy: Ale co to ma wspólnego z krypto? Pismo zapewne wynika z rozbieżności pomiędzy rozliczeniem z tej platformy, a tym co zgłosił podatnik. Giełdy i kantory krypto nie przekazują informacji do US i nie wystawiają żadnych PITów, więc wystarczy poprawnie wypełnić 2 rubryki w PIT-38 (przychód, koszty) i nikt się nie przyczepi. A gdyby nawet się przyczepił to wystarczy zachować potwierdzenia przelewów bankowych oraz potwierdzenia zawartych transakcji, które można