Wpis z mikrobloga

#elektryka

Poradźcie proszę w takiej sytuacji:

Tablica z C20A 3P -> przewody (prawdopodobnie 4mm2) do garażu. I od tego miejsca jest pomysł pociągnąć kabel przez ścianę na taras do jakiegoś jakuzi z sauną. Saunę instaluje firma, piszą jedynie że ma być zabezpieczenie 20A i kabel 6mm2, potem stwierdzili że wystarczy 4 mm2 i szpilka uziemiająca gdzieś koło tarasu.
Zrobiłbym tak: w garażu od gniazda siłowego skrzynka z B20 4p i RCD 4P -> 20 metrów kabla 5x4mm2 w rurce osłonowej UV, przy tarasie szpilka , od niej przewód PE (zostało mi gdzieś Lgy 16, ).

Mam wątpliwości czy takie B20 zadziała faktycznie szybciej niż te C20 w tablicy, raczej będzie pełnić rolę odłącznika ale i tak się przyda a poza tym nie mam pola manewru bo B16 to już za mało (podobno).
Nie za bardzo chcę grzebać w obecnej tablicy i dawać w niej osobny rcd na ten kabel do garażu, ten który w niej jest ma swoje lata więc założę osobny w garażu w małej rozdzielni. Czy wystarczy zwykły AC czy dawać jakiś A? Nie chcę żeby się klient ugotował tym jacuzzi...

Rzadko grzebię w takich grubych kablach, raczej drobnica i agd więc pytam żeby głupot nie narobić albo żeby klient sam głupot nie narobił z jakimś szwagrem :-)
  • 11
@rybeczka: no właśnie jest tu problem, bo jak wyciągnę zasilanie garażu spod RCD w tablicy to gniazdo siłowe nie będzie zabezpieczone. Chyba że wtedy RCD w garażu dam przed gniazdem siłowym i z niego dopiero zasilanie do sauny?
Tak czy inaczej niechętnie patrzę na grzebanie w takich starych rozdzielnicach...
@Angel_of_death: @rybeczka: dlatego pytam :-) Nie mogę znaleźć nic sensownego o montowaniu szeregowo RCD. Mogą zadziałać oba bo będą bezzwłoczne, pytanie czy jest sens szukać jakiegoś wysokoczułego...
Ale widzę, że te rozważania są bez sensu, faktycznie trzeba wyjać garaż spod rcd i założyć osobny w garażu i z niego wyjść na gniazdo 3f i i do sauny
@rybeczka: no tak, to oczywiste. Ale musiałbym też grzebać w tablicy a nie mam ochoty pchać tam łap bo w takich starych instalacjach to czego nie dotknąć zawsze coś się spieprzy.