Wpis z mikrobloga

Opiszę moją długa walkę z błędami, może komuś się przyda w przyszłości

Nowy laptop, Windows 11, instaluje Gothic 1, wita mnie błąd: XD3DInitPerDx: Can't create D3DX context !
Instaluję Gothic2NK i tam dla odmiany wita mnie błąd C:MUS(zCMusicSys
DirectMusic::Init()
Najpierw standardowe rozwiązania, próba otworzenia obu gier w różnych trybach zgodności, upewnienie się że sterowniki są aktualne, instalacja playerkita i systempacka, skanowanie systemu i nic. Potem długie grzebanie w gothic.ini zmienianie parametrów i też nic. Próba odpalania zarówno z nvidi jak i zintegrowanej karty też nie dawały rezultatu. D3DX sugeruje że coś nie trybi z grafiką, zaczynam kombinować jak pozbyć się directx12 i zainstalować starsze sterowniki, ale są zintegrowane z systemem i w końcu AI powiedziało mi że się nie da. To może brakuje jakiś starszych bibliotek dll? Inna stara gra którą zainstalowałem, #flatout2, wyrzuciła konkretny komunikat że brakuje biblioteki d3dx10.dll. Jestem uparty więc pobrałem tą, ale nie zadziałała (bo nie dodała się do rejestru) i zacząłem ściągać i wrzucać do systemu wszystkie co mają w nazwie d3dx, ale z jakiegoś powodu też nie chciały się dodać do rejestru i oczywiście nie pomogło. W końcu od innej osoby dorwałem drugi laptop, na którym tez był windows11, zainstalowałem gothic 1 i gothic2NK (tą samą kopię co u mnie) i oba śmigają bez problemu. Zrobiłem te same ustawienia zgodności, potem te same parametry w gothic.ini i nic. Główna różnica między laptopami: na moim jest intel i5 12th generacji i nvidia 3050 a na tym co śmiga AMD15s Ryzen 3-5300U z zintegrowaną kartą. No co do uja myślę, coś musi być nie tak z sterownikami intela lub nvidi, pewnie nie wspierają już starych gier. W końcu AI okazało się pomocne i i zasugerowało użyć "D3D9Wrapper"
Steam
Pobierz
Wrzuciłem pliki do folderu gry \system i przy odpaleniu pojawia mi się komunikat gdzie mogę wybrać wersję directx (obraz) i nie zobaczyłem już więcej XD3DInitPerDx: Can't create D3DX context !

Hurra!!!, myślę, ......... a taki uj. Zamiast XD3D zobaczyłem to samo co przy odpalaniu G2 czyli C:MUS(zCMusicSys
DirectMusic::Init()

Żeby to naprawić znalazłem ten film z rozwiązaniem po rosyjsku

dmusic.dll
dmloader.dll
dmsynth.dll
dswave.dll
dmband.dll
dmcompos.dll
dmime.dll
dmscript.dll
dmstyle.dll

Trzeba pobrać 9 powyższych bibliotek dll (opis pod filmem), wrzucić do system32 lub sysWOW64 w zależności ilu bitowy jest plik i zarejestrować w rejestrze. Niestety 2 z nich tj dmusic.dll i dmime.dll u mnie nie chcą się dodać do rejestru. Wspomnę że trustedinstaler utrudniał ich zamienienie, komenda jak zmienić własność folderu i podfolderów w systemie:
TAKEOWN /F "ścieżka dostępu do folderu" /R /A.
Tutaj się nie poddałem i poszedłem o jeden krok za daleko. Na rosyjskim forum znalazłem inne rozwiązanie problemu, ktoś stworzył wpisy do rejestru które rozwiążą problem. Oczywiście nie chciały się dodać dodać. A próbowałem je otwierać tak uparcie i na wszystkie sposoby, że po restarcie system działał tak że wymagał przywracania xd

W tym momencie kapituluję, dodam że próbowałem też różnych fixów z steam ale nie działają, jak komuś się uda się trik z tymi bibliotekami lub znajdzie coś innego niech zawoła, bo pewnie z popularyzacją windows11 problem się rozleje. I następnym razem kupując komputer pewnie pochylę się nad AMD XD

#gothic #gothic2 #windows11
Powstaniec - Opiszę moją długa walkę z błędami, może komuś się przyda w przyszłości

...

źródło: LAR

Pobierz
  • 10
@BornToDie69: 4 dni z tym walczyłem, też próbowałem. Odpaliłem maszynę z windows7, przy G1 i G2 wyskakuje błąd coś w stylu zvideo card error. Tak samo to wyglądało jak maszynę stawiałem na Windowsie11 jak i na Ubuntu. Pamięć viedo przydzielałem maksymalną, czyli 256mb na win 11 i bodajże 112mb na w wersji Virtual Boxa na ubuntu (pamiętam że w VB na ubuntu maksymalna wartość jest mniejsza)
@BornToDie69: Na razie mi się nie chcę, czuje #!$%@? i wypalenie tematu, myślę czy w ramach "zemsty" nie sformatować dysku c i nie przerobić go na kolejną partycie ubuntu, bo windowsta instalowałem tylko po to żeby odpalać starsze gry, a bez tego jest mi bezużyteczny xd
@MarekGamePass7: O ciekawe, jak ochłonę to wypróbuje, tylko to jest dwójki modyfikacja, pytanie jak to zainstaluje czy będe mógł grać w czystą wersję i czy dla niej będzie działało.

Wildze też że za rozwiązanie mojego problemu podają reinstalacje sterowników audio, spróbuje acz słabo to widzę
@Powstaniec: zobacz może czy masz zainstalowany komponent directplay, zainstaluj DirectX, wszystkie runtime i uniona. Mam w lapku i5 11 generacji i rtx 3060 i wszystko działa mi bez problemu na windowsie 11 i 10