Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika #oswietlenie poszukiwana taśma LED CCT, ale "mocna" :)

mam profil ameliniowy długości 120cm, fabrycznie wyposażony w sztywną laminatową szynę LED z diodami 5050 łączonymi szeregowo, zasilanymi przez stabilizator prądowy wprost z 230V całość według tabliczki znamionowej pobiera 16W mocy i daje 1100lm światła.

W ten sam profil chcę wsadzić taśmę CCT, niskonapięciową, najlepiej 12V, ale 24V jakoś też przeboleję. Muszę mieć odcinek 120cm, dłuższy zwyczajnie się nie zmieści. Czy jest szansa się choć zbliżyć do parametrów oryginalnej lampy?
Kupiłem póki co randomową taśmę CCT 12V 14,4W/m, ale to co przyszło, to jest jakaś porażka. Wymagany odcinek zasilany na obie sekcje naraz pobiera 11,4W (a wedle danych sprzedawcy powinno być 14,4x1,2=17W). Dla wyeliminowania spadków przemierzyłem jeden segment taśmy: 5cm, 3 podwójne ledy CCT zasilany na oba kolory naraz pobiera równe 40mA prądu przy 12,5V zasilania, co daje 0,5W mocy na segment, w metrze taśmy jest 20 segmentów, więc taśma nie ma prawa pobierać więcej, niż 10W, nie żadne 14,4W, jej świecenie też jest wyraźnie słabsze w porównaniu ze starą. Porównanie wykonane jakąś androidową apką udającą luxomierz (z przednim aparatem w roli sensora) pokazuje (telefon leży na płask w odległości metra od lampy), że stara ma około 300 luxów, nowa odpalona na max: 270-280 luxów. Czyli nie dość że nawet na max jest mniej, to jeszcze bez szans sensownej regulacji barwy światła.

Zatem: tldr: szukam taśmy CCT najchętniej 12V, wydajnej, z jak największą mocą na metr i niech to będzie moc realna, a nie zmyślona przez chińczyka.
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka: mam już instalację z PWM zrobioną, zmienić ją z 12 na 24V dam radę, ale wyżej już nie. Najwyżej jak się nic nie znajdzie sensownego, to jednak zmienię oprawę i dam tam dwie albo nawet trzy te gównotaśmy obok siebie.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka: mam już zrobione do tej lampy sterowanie z pwm zasilane z dc, jest to element większej całości, trochę mi teraz tego i szkoda zaorywać i zwyczajnie się nie chce. Zwłaszcza, że zależało mi na tym cct, wartością dodaną miała być możliwość regulacji temperatury barwowej lampy :)
  • Odpowiedz
  • 0
@wypokowy_expert: o cie wuj, 60zł za metr taśmy (oczywiście sprzedają na pełne metry, więc musiałbym kupić dwa) plus przerabianie elektroniki... całkiem poważnie się zastanawiam nad przeróbka oprawy tak, by dać w nią dwie taśmy. Już nawet znalazłem szerokie korytko z amelinium, zmieści dwie, na upartego nawet trzy taśmy obok siebie, więc jak będzie trzeba, to i z mocą pozwoli poszaleć. Chyba jednak pójdę w tą stronę, dzięki.
  • Odpowiedz