Wpis z mikrobloga

Mam przypadek jak z wątku na elektrodzie, ale wolę się upewnić u Mireczków zanim spalę wzmacniacz XD
Mam kolumny bez zwrotnic (a raczej z jedną pseudo zwrotnicą), z wyjściem HF i LF do wieży (wynalazek Technicsa ze zwrotnicami we wzmacniaczu).
Chcę je użyć ze zwykłym wzmacniaczem. Idealnie byłoby podłączyć HF i LF osobno (jako 4 osobne głośniki), ale problem w tym że LF ma 8Ohm, a HF 6Ohm, a mój wzmacniacz tego nie obsłuży - albo 8+8 albo pojedyncze 6.
Czy podłączenie zasugerowane na obrazku z elektrody będzie działać i faktycznie da to 8Ohm na całą kolumnę?
Czy może dołożyć rezystor audio dla HF, żeby było 8Ohm i podłączyć jak 8+8?

Nie krzyczcie, że dziaduję, to rozwiązanie tymczasowe :)

Wątek na elektrodzie:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3959834.html

#audio #elektronika #wzmacniacz #glosniki #hifi
apee - Mam przypadek jak z wątku na elektrodzie, ale wolę się upewnić u Mireczków zan...

źródło: 6764983200_1677181052

Pobierz
  • 2
Idealnie byłoby podłączyć HF i LF osobno


@apee: jeśli faktycznie HF nie ma zwrotnicy, to podpięty pod wzmaczniacz pełnozakresowy nie wiem czy prędzej zionie ogniem czy wyskoczy z zawieszenia.
Podłączenie przez kondensator to właśnie filtr dolno zaporowy chyba 1. stopnia. Z resztą dół też powinien iść przez cewkę, co by się niepotrzebnie uzwojenia nie grzały od wysokich częśtotliwości.
@apee:
1. "wzmacniacz nie obsłuży" - obsłuży, bez problemu, bez zająknięcia, nie przejmuj się ze piszą 8ohm, a podłączysz 6 - bylebyś nie używał maksymalnej mocy (a tej - na głośniku/kanale wysokotonowym - raczej i tak nie będzie, więc zero stresu).

2. Dlaczego to nie ważne? bo realnie - te ohmy to omomierzem to se możesz jeszcze dla subwoofera mierzyć i coś to mówi, ale dla >100Hz i tak wszystko się
hrumque - @apee: 
1. "wzmacniacz nie obsłuży" - obsłuży, bez problemu, bez zająknięci...

źródło: rys3_16

Pobierz