Wpis z mikrobloga

Czy jeśli znajduje się na drodze dwupasmowej jednokierunkowej, jadę prawym pasem i chce wjechać na lewy a widze że auto z tyłu ma włączony kierunkowskaz i też chce zmienić pas na lewy to mogę zmienić pas czy mam poczekać? Nie mówie o sytuacji gdy już jakieś auto znajduje się na lewym pasie tylko gdy auto za mną sygnalizuje zamiar zmiany pasa na lewy tak jak ja. Wtedy on musi przepuścić mnie czy ja jego? (Kto pierwszy może zjechać na lewy)
#prawojazdy #egzaminnaprawojazdy #przepisydrogowe
  • 6
@Averoeees: nie wiem jak jest prawnie, ale reguła jest taka, że jeśli kto Cię z tyłu chce wyprzedzać i wrzucił już kierunek to ustępujesz mu miejsca. Wyobraź sobie sytuację, że wyprzezda Cię ktoś z mocnym silnikiem. OD wrzucenia kierunku do wyprzedzenia Ciebie minie bardzo krótki czas, jeśli nagle wrzucisz kierunek i wpierdzielisz mu się na lewy to może dojść do nieszczęścia szczególnie jeśli nagle braknie Ci mocy w porównaniu do jego
@Averoeees: nie wiem jak jest prawnie, ale reguła jest taka, że jeśli kto Cię z tyłu chce wyprzedzać i wrzucił już kierunek to ustępujesz mu miejsca


@ImperiumCienia: a w prawie dokładnie na odwrót. Z tyłu masz tylko sprawdzić czy ktoś już tym pasem nie jedzie. Przed sobą masz się upewnić czy kierujący nie sygnalizuje zmiany pasa.
@Averoeees: ale bezsensowny artykuł. Jest taki przepis, ale nie zależy od ograniczenia.

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.


5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.