Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zakupem dysku SSD zewnętrznego, który pełnił by role pendrive'a. Glównie do filmów (które były odpalane na TV), do gier, do innych dokumentów itp. Myślałem żeby zaoszczędzić i kupić np lexara nm620 lub coś podobnego bo to najtańsze ssdki z dobrymi osiągami + jakaś obudowa którą w promocji idzie kupić za 40 zł i ma prędkość do 10Gb/s.
Niech mi ktoś powie, jak to będzie z transferami na wszelkiego rodzaju sprzęcie? chodzi mi o kwestie: jakie prędkości będzie miał dysk gdy podłącze go do np 7 letniego lapka, czy TV będzie bez problemu czytał filmy z niego, czy są jakieś inne ograniczenia?

Od strony teoretycznej mogę sam poczytać, ale ciekawi mnie jak wygląda praktyka, jak się np trafi na stary sprzęt (wyżej wymieniony stary lapek) a trzeba przegrać 300gb plików. Za inne kwestie na które warto zwrócić uwagę też byłbym wdzięczny.
#komputery #dyskitwarde #ssd #pc #pcmasterrace #komputer
  • 3
  • Odpowiedz
@kerri: jak musi być jak najtaniej to kupujesz coś oparte o chip RTL9210B. W 1 kolejności zapewne będzie cię ograniczać standard USB, czyli pewnie w starszych sprzętach masz zwykłe USB 3 -> 5Gb/s, a później koniec bufora dysku (pewnie po przegraniu 100+GB). Z filmami nie powinno być problemów, bo te prędkości są >>> bitrate.
  • Odpowiedz
@kerri: Lexar NM620 wygląda b. spoko do takiego zastosowania, zobacz wykres poniżej. Jak zapisujesz nie więcej niż ~ 500GB za jednym razem, to dzieje się z prędkością ok. 1 GB/s, czyli podobnie do limitu USB 10Gbit/s.
Zwykłe klasyczne USB 3.0 (czyli obecnie pewnie 3.1 Gen1 - żeby nie było zbyt prosto ;)) to połowa tego.

Odnośnie odtwarzania to na czymkolwiek będzie ok - nawet przez USB 2.0 leci 20+ MB/s,
  • Odpowiedz