Wpis z mikrobloga

Mirki, mam kilka pytań odnośnie branży embedded na śląsku/małopolsce. Chodzi dokadniej o to, jak ten rynek wygląda dla juniorów, ze względu na to, że oferty na juniorskie stanowiska można policzyć na palcach jednej ręki. Skończyłem studia na kierunku technicznym związanym z elektroniką/automatyką/elektrotechniką i uczę się hobbystycznie embedded. Mam stworzone dwa projekty powiązane z pracami dyplomowymi na studiach właśnie w działce embedded, ale pracuję w branży kompletnie z embedded niepowiązanej. Jeśli chodzi o umiejętności, to ogarniam C na przyzwoitym jak mi się wydaje poziomie, uczyłem się głównie na STM32, więc obsługa timerów, uart, spi, czy i2c, elementy elektroniki, obsługa zasilaczy, analizatorów logicznych. Mam też podstawy jeśli chodzi o freeRTOS, czy GITa.
I tutaj możnaby powiedzieć, wysyłaj CV, to się dowiesz, czy to wystarczy. Ale lepiej wysłać CV później uzupełniając braki, niż zamykać sobie furtkę odrzuconą aplikacją, czy wtopę w wyborze pracodawcy, bo w obecnej pracy jest ok, ale ciągnie mnie w stronę embedded. Stąd pytania:
1. Jak wygląda praca juniora w firmach embedded? Czy od razu jesteś rzucany na głęboką wodę, czy raczej panuje przyjazna atmosfera i junior ma trochę czasu na naukę?
2. Czy znacie jakieś firmy, które są skłonne przyjmować juniorów przy aplikacji z inicjatywy własnej, bez ogłoszenia o pracę na stronie firmy? Albo ogólnie firmy godne polecenia na start kariery, głównie na śląsku?
3. Czy warto przesyłać CV "juniorskie" na stanowiska mid? Tych stanowisk jest o wiele więcej, wymagania jak chodzi o wiedzę i technologie są zazwyczaj spore, a też nie chodzi o to, żeby zaśmiecać skrzynkę rekruterom, jeśli takie CV są od razu usuwane.
4. Jak wyglądają perspektywy w branży i przyszłość rynku w Polsce?

Byłoby fajnie, jeśli ktoś z doświadczonych Mirków mógł się wypowiedzieć na ten temat.

#embedded #mikrokontrolery
  • 14
  • Odpowiedz
@programista15cm: Jasne, ale nigdy w kontekście embedded. To były raczej typowe targi, które organizuje uczelnia, ale wtedy nie wiedziałem jeszcze, że chciałbym iść w tę działkę. Rozumiem, że polecasz wybranie się i porozmawianie z potencjalnymi pracodawcami na miejscu, jakieś próbne rozmowy, zostawienie CV?
  • Odpowiedz
@AlreadyBroken: według mnie wysyłanie cv juniorskiego na stanowiska mid nie ma sensu. O ile w przypadku mid / senior takie coś potencjalnie mogłoby zadziałać, to w przypadku junior / mid moim zdaniem nie. Jeżeli widzisz oferty na juniora to wysyłaj nie czekaj bo zawsze będziesz twierdził, że "a może jeszcze się doczuczę", firmy nie banują cv jeżeli kogoś odrzucają. Nie uda się to spróbujesz za pół roku.
  • Odpowiedz
@AlreadyBroken: co do 1, to nie wiem, bo już dawno z żadnym juniorem nie pracowałem. Pewnie zależy od firmy. Generalnie w dużej firmie zazwyczaj jest mniejsze ciśnienie niz w mniejszej. Co do 4 - moim zdaniem perspektywy są coraz lepsze. Ofert pracy jest sporo, zarobki idą w górę, moim zdaniem powoli mijają czasy gdzie webdev mid miał 15k+ a senior embedded 8k zł. No i według mnie domeny gdzie inwestuje się
  • Odpowiedz
@programista15cm: nie mogę mówić o każdym przypadku ale parę lat temu uwaliłem rozmowę techniczną w pewnej firmie, mniej więcej 7 miesięcy później skontaktowała się że mną rekruterka na Linkedin z tej firmy i zapytała czy może chciałbym spróbować podobnie. Według mnie lepiej próbować niż nie.
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: imo ma sens. Ofc nie dostanie posady mida ale może się inaczej dogadają

@programista15cm:

A według mnie to nie ma sensu. Jeżeli firma szuka mida a nie juniora to z jakiegoś konkretnego powodu. Różnica między juniorem(bez komercyjnego expa) a midem jest ogromna i całkowicie inna niż w przypadku mid/senior gdzie zazwyczaj te różnice są subtelniejsze i przeważnie nie dotyczą wiedzy technicznej
  • Odpowiedz
Wysyłaj CVki, może cię wyciągną później z akt jak będą potrzebowali, załóż konto na linkedin i tam też sprawdzaj bo mogą cię wyłowić rekruterzy. Jak wpadniesz do ich bazy danych to już bardzo dobrze, a aktualizując profil później o nowe umiejętności sprawiasz że częściej będziesz wychodził im w wyszukiwarce jak będą kogoś potrzebowali.
  • Odpowiedz
1. Jak wygląda praca juniora w firmach embedded? Czy od razu jesteś rzucany na głęboką wodę, czy raczej panuje przyjazna atmosfera i junior ma trochę czasu na naukę?

U mnie ludzie dostają zadania adekwatne do ich poziomu.

2. Czy znacie jakieś firmy, które są skłonne przyjmować juniorów przy aplikacji z inicjatywy własnej, bez ogłoszenia o pracę na stronie firmy? Albo ogólnie firmy godne polecenia na start kariery, głównie na śląsku?

Nie, ale
  • Odpowiedz
Jeżeli firma szuka mida a nie juniora to z jakiegoś konkretnego powodu.


@pepepanpatryk: jeżeli mowa o takim współczesnym juniorze, który w zasadzie jest stażysta to masz rację.

Poza tym najczęściej się tym zajmuje HR , który dostaje pieniądze od głowy czyli to im zależy
  • Odpowiedz