Wpis z mikrobloga

Ale oni gadają głupoty. xD
Nowe rakiety, które będą połączeniem silnika m26 z GBU-39B mają być podobno bombami, które rażą punktowo i nie robią wielkiego bum. Nooo, taki był zamysł tej bomby, aby mogła się przebić przez budynki i niszczyć je od środka. Nie oznacza to jednak, że jest słabsza od standardowych GMLRS'ów używanych obecnie przez Ukraine.

GMLRS rakiety mają 51 funtów ładunku wybuchowego, o wadze całkowitej 195 funtów.
https://www.gd-ots.com/missiles-and-rockets/warheads-and-payloads/gmlrs/

GBU-39B, bomby które będa wykorzystywane mają mieć podobny ładunek wybuchowy 50 funtów i też ważyć 200 funtów
https://www.ausairpower.net/APA-SDB.html

Nie będzie większych różnic pomiędzy nimi tak na dobrą sprawę, i bomba i GMLRS posiadają podobną ilość ładunku wybuchowego w sobie. No chyba że chodzi o efektywność rażenia wtedy GBU39B będzie lepiej sobie radziła w rażeniu składów amunicji i budynków, głównie ze względu na swoje przeznaczenie do niszczenia takich obiektów. Bomby te mają wektorowy ładunek wybuchowy, który sprawia że większość energii jest wykorzystana do porażenia celu, w którego to bomba uderzy i samo to powinno dać do myślenia kiedy mowa o niszczeniu celi takich jak składy amunicji, budynki, koszary itp.

Design aims for the SDB I included a capability to penetrate hardened targets and provide better accuracy than the JDAM. The MMTD effort included a focus on key technologies including the Hard Target Smart Fuze, High Energy Explosives, Penetrator Design, Optimal Guidance, Robust Autopilot, Differential GPS/INS, and an Advanced Seeker. The Optimal Guidance is a unique feature, it is designed to align the bomb body exactly with the weapon's velocity vector at the point of impact, as this maximises penetration of the target - all of the bomb's kinetic energy is used to drive the weapon in - older guidance systems did not achieve this and velocity components tangential to the impact would at best waste energy, at worst contribute to premature casing rupture.


Na dole w komentarzu efekt zrzucania 6 takich bomb na budynek.

#ukraina #wojna #wolski #himars
  • 4
i w dużej ilości


@KwadratF1: Wiesz że on dopiero wchodzi do produkcji ? xD Ukraina je dostanie dopiero pod koniec roku. Dodatkowo przez to że jest to pocisk szybujący będzie go dużo łatwiej zestrzelić a więc będzie potrzeba większej ilości do atakowania danego celu. Zdecydowanie lepszym pociskiem byłby ATACMS ale USA nie chce żeby wojna się za szybko skończyła.