Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
miałem niedawno kolizję samochodem leasingowanym (do celów mieszanych), samochód został naprawiony z AC, ubezpieczyciel zapłacił kwotę netto + 50% VAT, natomiast ja musiałem zapłacić drugie 50% VATu w salonie. Otrzymałem fakturę, na której widnieje jako nabywca, natomiast ubezpieczyciel jako płatnik.

Księgowy mówi mi, że z uwagi na korzystanie z samochodu do celów mieszanych mogę odliczyć jednie 50% tego VATu. Sęk w tym, że to już jest 50% VATu. Księgowy się zapiera, że tak to niestety jest, że mogę odliczyć jedynie 50% z 50%. Przecież to jest jakiś bez sens, ubezpieczyciel opłacił połowę VATu, a ja drugą połowę.

Czy mój księgowy jest do zmiany, czy tak to działa, że pomimo posiadania AC, mając szkodę będę stratny ponad 1.5k na vacie?

#leasing #ubezpieczenie #ksiegowosc
  • 8
@OptiFinance: Tak czułem, dzięki wielkie! Chętnie bym skorzystał z Waszych usług, ale zależy mi na rozwiązaniu, gdzie mogę łatwo sobie wszystko opłacać w jednym miejscu (tak jak to mam aktualnie w Infakcie), ale jeszcze się nie zamykam na inne rozwiązania ( ͡º ͜ʖ͡º)
@OptiFinance: po zaksięgowaniu miesiąca, podatek dochodowy + składkę zdrowotną + vat opłacam sobie dwoma kliknięciami przy użyciu ichniego systemu płatności; wszystkie faktury co dostaję do opłacenia mogę wrzucić do aplikacji, gdzie generuje mi się ponownie link do płatności i mogę płacić z wykorzystaniem np. Apple Pay.

Jest to bardzo wygodne, ale chyba bym bez tego mógł żyć ()