Wpis z mikrobloga

Najbardziej mnie śmieszy fenomen cenzurowania słowa "pedał". hy hy P word hehe gejuf popieramy i szanujemy. Pedał to takie samo określenie osoby homoseksualnej co gej. Tak dla porównania mogę napisać, że "debil" byl kiedyś słowem u lekarzy określającym osobę chorą psychicznie tj. upośledzoną/niepełnosprawną. Czemu słowo debil nie jest tak cenzurowane w takim razie? Tak samo frajer/konfident teraz jest zwykłą 60tką gdzie niewiele dzieciaków sobie zdaje sprawę że żeby być 60tką to trzeba należeć do jakieś grupy przestępczej z wyższej półki bo byle komu nie przysługuje takie "prawo". Aktualnie pójdę kobiecie powiedzieć że woda z zupy kipi to jestem 60tką bo #!$%@?łem się na garnek. IQ -2137. #famemma
  • 6
@likatomyk: Samo słowo "pedał" nie musi się odnosić do czyjejś orientacji, może wyrażać coś innego, najczęściej jest to zwykłe wyzwisko, czasem inwektywa określająca metroseksualnych mężczyzn.

Natomiast nazywanie "pedałem" geja jest homofobiczne.
. Czemu słowo debil nie jest tak cenzurowane w takim razie


@likatomyk: To trochę inne przypadki, słowo "debil" pierwotnie było terminem medycznym, jednak zmieniono jego nazwę i już się go nie używa w psychiatrii. Rzeczywiście idąc tym tokiem rozumowania słowo debil również jest dyskryminujące, jednak o wiele mocniej wyosobnił się od swojego dawnego znaczenia niż słowo "pedał" i w mowie potocznej funkcjonuje jako zniewaga, często stosowana wobec jakiegoś niemądrego zachowania. Drugą
@likatomyk: Cenzura wyszła z polityki twitcha gdzie za takie słowo można było dostać bana, fame ma tez transmisje na twitchu wiec nie ma co się dziwić, że cenzura a przez to ten motyw cenzurowania się rozpowszechnia tak. Twierdzisz, że pedał to to samo co gej kiedy tak nie jest i sam sobie to wyjaśniasz dosłownie kolejnym zdaniu, podając przykład, że kiedyś debil było określeniem używanym przez lekarzy. Po prostu słowa zmieniają
@likatomyk odpowiedź jest prosta. Osoby które były tak nazywane czuly w tym wydźwięk negatywny, często jest to też używane by kogoś urazić.

Jeżeli jakąś grupa społeczna ma problem z nazewnictwem, to jaki problem to zmienić - język może się zmieniać.