Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do tych dwóch przykładów. Ogólnie korzystając z kryterium d'Alemberta w obu przypadkach wychodzi 1, więc jest nierozstrzygnięta zbieżność.

Ale babka na zajęciach mówiła, że w tym pierwszym dzieląc wyraz an+1/an wychodzi nam że ten pierwszym jest większy od drugiego ale nie wiem dlaczego to rozstrzyga zbieżność.

A w tym drugim coś o granicy darzącej do jedne z lewej strony czy coś a teraz nie pamiętam o co chodzi i jak to zrobić.

#matematyka #studbaza
Serendipity_ - Mam pytanie do tych dwóch przykładów. Ogólnie korzystając z kryterium ...

źródło: comment_1673782571u9gHHrB07gqUQ2WWxThLhQ.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
dzieląc wyraz an+1/an wychodzi nam że ten pierwszym jest większy od drugiego ale nie wiem dlaczego to rozstrzyga zbieżność


@Serendipity_: jeśli |a(n+1)| >= |a(n)|, to wyraz ogólny szeregu nie zbiega do zera, prawda? Dlaczego to rozstrzyga zbieżność, widzisz?
  • Odpowiedz
@Serendipity_:

A w tym drugim coś o granicy darzącej do jedne z lewej strony czy coś a teraz nie pamiętam o co chodzi i jak to zrobić.


też nie wiem o co chodziło

e^x = (suma x^n / n! od n = 0 do inf) = 1 + x + x^2 / 2 + x^3 / 3! + ... + x^n / n! + ... - miałeś to?

Bo jeśli tak,
  • Odpowiedz
@Serendipity_: Pod szeregiem masz „funkcję” o dziedzinie naturalnej dodatniej, czyli ciąg. Jeśli dla każdego n zachodzi a(n+1)/an> 1, to znaczy, że następnik a(n+1) jest większy od poprzednika, czyli wyrazu an. Taki szereg zawsze będzie rozbieżny, bo dodajesz do siebie wyrazy, które stają się coraz większe.
  • Odpowiedz