Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (649)

Rosja
„W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy, jak Rosja podwoiła niektóre z najbardziej haniebnych działań na Ukrainie. Obejmuje to dalsze przymusowe zabieranie dzieci z ich rodzin i domów na Ukrainie oraz przekazywanie ich do Rosji. Od Nowego Roku Rosja podobno uprowadzili do 2000 dzieci z Ukrainy do Rosji pod pozorem ochrony ich przed przemocą rosyjskiej wojny” – powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dodał, że siły rosyjskie nielegalnie przetransportowały lub deportowały do Rosji tysiące ukraińskich cywilów z kontrolowanych przez Rosję terytoriów ukraińskich, „co jest kolejnym poważnym naruszeniem Konwencji Genewskich”. Ponadto ambasador amerykański zwrócił uwagę, że w okupowanym Doniecku i Ługańsku już sporządzane są listy dzieci, które po osiągnięciu dorosłości powinny zostać objęte służbą wojskową. „Dzieci urodzone w 2005 i 2006 roku podlegają już obowiązkowej rejestracji wojskowej. Tak wczesne planowanie wykorzystania ukraińskich dzieci jako mięsa armatniego w wojnie rosyjskiej – i nie mam tu innych słów – jest po prostu jawnym złem” – dodał Carpenter.
Źródło

Ukraina
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że rząd spodziewa się zamknięcia wszystkich rozdziałów negocjacji akcesyjnych i podpisania umowy o członkostwie Ukrainy w UE w ciągu dwóch lat. „Teraz kończymy wdrażanie siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej, co pozwoli nam na rozpoczęcie kolejnych kroków integracyjnych. Musimy także przeanalizować zgodność naszego ustawodawstwa z prawodawstwem Unii Europejskiej, aby jasno zrozumieć ilość pracy, którą trzeba wykonać” – powiedział premier. Równolegle prowadzone będą przygotowania do negocjacji akcesyjnych - kształtowanie stanowiska negocjacyjnego Ukrainy, ocena wpływu na sfery gospodarcze, przygotowanie zespołów negocjacyjnych.
Źródło

Niektóre sankcje wobec Rosji nie działają. Jeśli ta wojna będzie trwała, sankcje nie wystarczą. - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak w wywiadzie dla Le Monde. Dlatego jego zdaniem ważne jest szybkie działanie, nawet jeśli każdy nowy pakiet sankcji wymaga ogromu pracy. „Musimy też iść dalej. Dlatego wzywam do zorganizowania szczytu, międzynarodowej konferencji w sprawie sankcji wobec Rosji, dokonania oceny i analizy wyników oraz zrobienia planów na przyszłość. Na przykład uważacie, że to normalne, że Rosjanki, które pozostają w Unii Europejskiej dzwonią do swoich mężów, nakłaniają ich do gwałcenia i mordowania Ukraińców? Czy naprawdę chcecie, żeby ci Rosjanie byli we Francji i studiowali na Sorbonie? Akceptujecie nawet Rosjan, którzy publicznie mówią, że Francja jest ich wrogiem. Nie rozumiem tego – dodał Jermak.
Źródło

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec grudnia przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), największym zaufaniem Ukraińców cieszą się Siły Zbrojne, prezydent Wołodymyr Zełenski i ochotnicy. „Siły Zbrojne nadal cieszą się największym zaufaniem na Ukrainie, a w ciągu ostatniego roku (między grudniem 2021 a grudniem 2022) poziom zaufania wzrósł z 72% do 96%. Siły Zbrojne (czyli różnica między udziałem ufających a nieufnym) wynosi +96% (w grudniu 2021 było to +60%).Następnie plasuje się zaufanie do Prezydenta Ukrainy i zaufanie do wolontariuszy”. - czytamy w wynikach badania.
Źródło

Białoruś
Proces zaoczny Swietłany Cichanouskiej rozpocznie się 17 stycznia. Jest oskarżona o przestępstwa z 10 artykułów Kodeksu Karnego Łukaszenki. Tymczasem Cichanouska zażądała zapoznania się z aktami sprawy i chce skontaktować się z przydzielonym jej prawnikiem. Cichanouska powiedziała, że „procesy zaoczne” są pogwałceniem podstawowych praw i wolności, ale nie przymknie oka na bezprawie. „Jak wszyscy oskarżeni mam prawo wiedzieć, o co jestem oskarżony, otrzymać kopie dokumentów, wziąć udział w procesie i mieć obrońcę. Dlatego 11 stycznia napisałem do Sądu Miejskiego w Mińsku, że zamierzam skorzystać z prawa do adwokata. Poinformowałem również Mińską Radę Adwokacką Miasta Mińska i Białoruską Republikańską Radę Adwokacką, że chcę skontaktować się z przydzielonym mi obrońcą i wypracować stanowisko. Bardzo dobrze rozumiem, co się dzieje. Tak zwany obrońca w żaden sposób nie pomoże, a tak zwany sędzia wyciągnie kartkę z wyrokiem, który będzie zbieżny z wymaganiami prokuratora ” – powiedziała Cichanouska, która ostrzega, że będzie się odwoływać od wszelkich nielegalnych działań.
Źródło

Litwa
Polska została piątym krajem, który przystąpił do Regionalnego Centrum Cyberobrony (RKGC) - poinformowało w piątek litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Centrum to działa jako filia Litewskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. „Cyberzagrożenia ignorują granice i są wspólne dla całego naszego regionu, dlatego przystąpienie sąsiedniej Polski jest bardzo ważnym krokiem we wzmacnianiu Regionalnego Centrum Cyberobrony i pozwoli na lepszą ocenę sytuacji cyberbezpieczeństwa całego naszego regionu” ”, powiedziała Kristina Deviatnikovaitė, kanclerz Ministerstwa Obrony Narodowej, która uczestniczyła w ceremonii podpisania. Dokumenty potwierdzające przystąpienie podpisał w piątek w Wilnie Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Źródło

Łotwa
W Jēkabpils wał chroniący miasto powoli zaczął się zapadać z powodu rosnącego poziomu wody, ale jest naprawiany, a mieszkańcy są ewakuowani, poinformował burmistrz Jēkabpils Raivis Ragainis (Partia Zielonych Łotwy). Ludzie są wezwani do pilnej ewakuacji z niektórych obszarów miasta. Wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym i apeluje się do mieszkańców, aby nie odwiedzali terenów zagrożonych powodzią, zwłaszcza wałów przeciwpowodziowych. W piątek poziom wody pobił 40-letni rekord. Sytuacja jest bardzo krytyczna. W mieście organizowane są autobusy ewakuacyjne. Na terenach zagrożonych powodzią zamknięto kilka szkół. Ruch jest ograniczony, a komunikacja miejska nie kursuje.
Źródło

Estonia
Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej wzrosła liczba obywateli rosyjskich, którzy chcą osiedlić się w Estonii ze względu na swoje estońskie korzenie. Jednak Policja i Agencja Ochrony Granic (PPA) uwzględniła tylko cztery z 46 takich wniosków w zeszłym roku. W Estonii nie ma podobnego prawa repatriacyjnego jak na Łotwie. Jednak art. 36 Konstytucji stanowi, że każdy Estończyk ma prawo osiedlić się w Estonii. Według Jana Mägi, naczelnika Departamentu Straży Granicznej i Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, o zezwolenie na pobyt w Estonii na podstawie tej kategorii ubiega się średnio około dziesięciu osób rocznie. Jednak według Mägi liczba takich wniosków wzrosła w ostatnim czasie. Tylko 46 obywateli Rosji chciało w ten sposób przyjechać do Estonii w zeszłym roku
Źródło

Polecam:

Kontynuując walkę z trwającą rosyjską inwazją, Ukraina jest często przedstawiana jako bardzo zależna od zachodniego wsparcia militarnego i gospodarczego. Zależność ta nie jest jednak tak jednostronna, jak mogłoby się początkowo wydawać. Wsparcie Zachodu rzeczywiście było kluczowe dla pomocy Ukrainie w obronie, ale świat demokratyczny czerpie również szeroki zakres korzyści ze wspierania ukraińskich wysiłków wojennych.
Taras Kuzio dla Atlantic Council
Zachód czerpie wiele korzyści ze wspierania Ukrainy przeciwko Rosji

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja