Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (646)

Rosja
167 ekspertów podzieliło się swoją opinią dla Atlantic Council na temat tego, jak za 10 lat może wyglądać geopolityka, ruchy społeczno-polityczne i inne dziedziny. W ich opinii, Rosja nie przetrwa w stanie, w jakim jest teraz. Według sondażu 40% ekspertów przewiduje, że do 2033 r. Rosja rozpadnie się „z powodu rewolucji, wojny domowej, dezintegracji politycznej lub z innego powodu”. Tymczasem 46% respondentów spodziewa się, że Rosja albo stanie się „państwem upadłym” w ciągu dekady, albo „rozpadnie się” do 2033 roku.
Źródło

Ukraina
„We wszystkich zakątkach Ukrainy, od Charkowa po Chersoń i Kijów, ludzie powinni wiedzieć, że mogą liczyć na naszą solidarność i wsparcie. Obejmuje to udzieloną przez nas pomoc zimową” – powiedziała niemiecka minister SZ Annalena Baerbock podczas swojej wizyty w Charkowie. Według niej Niemcy przekazały już generatory i transformatory, paliwo i koce. Mówimy też o dalszych dostawach uzbrojenia na potrzeby Sił Zbrojnych.
Źródło

W grudniu 2022 r. w porównaniu do listopada inflacja wzrosła o 0,7%, w całym 2022 r. ceny wzrosły o 26,6%. Jednocześnie inflacja bazowa w grudniu w porównaniu do listopada 2022 r. wyniosła 0,8%, a za cały rok 22,6%. Ceny żywności na rynku konsumenckim w grudniu wzrosły o 0,7% w porównaniu do listopada, o 34,4% - od grudnia 2021 r.
Źródło

Od 16 stycznia na Ukrainie w trybie testów beta zostanie uruchomiony program bezpłatnej wymiany starych żarówek elektrycznych na energooszczędne lampy LED. - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. „W pierwszym etapie planujemy wymienić do 500 000 żarówek w sześciu regionach Ukrainy. Następnie, za około dwa tygodnie, projekt rozpocznie się w normalnym trybie na całym terytorium Ukrainy” — powiedział Szmyhal. Dodał, że każdy będzie mógł złożyć wniosek przez Diya, a następnie otrzymać 5 nowych żarówek w najbliższym oddziale Ukrposhta. Szef rządu podziękował też partnerom za wsparcie, w szczególności Komisji Europejskiej , która kupuje dla Ukrainy 30 mln lamp LED, oraz Francji, która dodaje kolejne 5 mln.
Źródło

Białoruś
W listopadzie 2022 roku składki na fundusz ubezpieczeń społecznych ZUS w Polsce opłacało 105,9 tys. obywateli Białorusi. Takich danych dostarcza ZUS (analogicznie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na Białorusi). „Na koniec listopada 2022 r. 1,067 mln cudzoziemców opłacało składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS ” – informuje ZUS. Wśród płacących składki do ZUS najwięcej jest Ukraińców – 753,3 tys., Białorusinów – 105,9 tys. i Gruzinów – 27,9 tys.
Źródło

Litwa
Przygotowanie ludności Litwy na sytuacje kryzysowe jest niewystarczające: prawie połowa twierdzi, że wie, jak postępować w przypadku klęsk żywiołowych i innych klęsk żywiołowych, a tylko co dziesiąty ma plan rodzinny, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że tylko 9% społeczeństwa naprawdę wie, co zrobić w przypadku katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka. Kolejne 41% osób uważa, że wiedziałoby, co zrobić w takich sytuacjach. Według badania 25% Litwinów posiada torbę ucieczkową (BOB), a co dziesiąty omówił z krewnymi plan postępowania w przypadku katastrofy. Tylko jedna piąta społeczeństwa przeszła kiedykolwiek szkolenie dotyczące zachowania się w sytuacji zagrożenia - wynika z badania.
Źródło

Łotwa
Według danych Centrum Środowiska, Geologii i Meteorologii Łotwy, w ciągu ostatnich 24 godzin poziom wody w Dźwinie w pobliżu Jēkabpils podniósł się o ponad metr. Centrum przewiduje powodzie. Oczekuje się, że w pobliżu Jēkabpils zostanie przekroczony poziom wody, co odpowiada bardzo wysokiemu poziomowi lub pomarańczowemu ostrzeżeniu. Centrum przewiduje, że w rezultacie większe obszary wokół Jēkabpils zostaną zalane. Żółte ostrzeżenie hydrologów o wysokim poziomie wody w rzekach nadal obowiązuje w całym kraju, ale w pobliżu Dźwiny w powiatach Aizkraukle i Jēkabpils obowiązuje ostrzeżenie pomarańczowe.
Źródło

Estonia
Według minister gospodarki Riiny Sikkut, tymczasowe rozwiązanie zapewniające wodę chłodzącą dla elektrowni Narwa jest gotowe, a rozwiązanie długoterminowe powinno zostać ukończone w ciągu tego roku. Otwierając śluzy zbiornika Narwa, Rosja mogłaby obniżyć poziom wody w rzece Narwa, co wstrzymałoby pracę elektrowni, gdyby nie otrzymywały one wystarczającej ilości wody chłodzącej. W ramach rozwiązania tymczasowego z otwartego układu chłodzenia miałby powstać układ zamknięty, który utrzyma część elektrowni w ruchu. W dłuższej perspektywie Eesti Energia planuje budowę systemu z zaporami, których budowę w oczekiwaniu na decyzję rządu zlecono koncernowi energetycznemu.
Źródło

Polecam:

"Postawa zachodnia jest czysto defensywna. Kontakt z komunistami wywołuje popłoch i przerażenie. Stawiając tak sprawę, niejako z góry przyznajemy, że jeżeli demokrata zetknie się z komunistą istnieje większe prawdopodobieństwo skomunizowania demokraty niż zdemokratyzowania komunisty. Być może druga wojna światowa była ostatnią wojną światową w dziejach ludzkości. Ale nawet gdybyśmy mieli podstawy żywić tak optymistyczną nadzieję - nie wolno nam zapominać, że walka ideologiczna z komunizmem musi być rozegrana i nikt tego za nas nie zrobi.
Jak w każdy wtorek komentarz tygodnia na naszym portalu
Niepewność i oczekiwania

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 3