Wpis z mikrobloga

Hej! W swoim poprzednim poście zadałem pytanie dotyczące licytacji komorniczej i dostałem szybko odpowiednią odpowiedź, za co bardzo dziękuję. Teraz, mam jeszcze więcej informacji odnośnie danego mieszkania i może ktoś z was słyszał, bądź był w podobnej sytuacji? Mianowicie: w mieszkaniu, które chce kupić mieszkają dwie Panie (siostry dłużnika), owe Panie według komornika nie są w pełni pełnosprawne (problemy psychologiczne). Rozmawiałem z pomocą społeczną ale niechętnie się zainteresowali sprawą. Rozmawiałem również z gminą i na chwilę obecną nie dysponują żadnymi lokalami zastępczymi dla Pań. Domyślam się, że jeśli owe Panie mają rzeczywiście papiery z orzeczeniem o niepełnosprawności to sąd wyda decyzję o eksmisję w jakimś zawieszonym trybie, aż nie znajdzie się dla nich jakiegoś lokalu. Według przepisów link: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-praw-lokatorow-mieszkaniowy-zasob-gminy-i-zmiana-16903658/art-18 wychodzi na to, że mogę domagać się od gminy zwrotu pieniędzy, które mógłbym otrzymać za wynajem takiego lokalu. Pytanie brzmi, czy ten przepis działa? Czy ktoś może miał styczność z tym, że rzeczywiście gmina nie miała lokalu i płaciła osobie prywatnej za to, że osoby uprawnione do takiego lokalu tam mieszkały? Ponadto jest zapis ze zwrotem "byłego najemcy". Rozumieć to w ten sposób, że osoby zwolnią mieszkanie i dopiero wtedy mogę wystąpić o zwrot czy może w trakcie trwania sprawy mogę już wnioskować o zwrot jakiś tam śmiesznych pieniędzy z gminy? Ew czy jest jakikolwiek inny sposób na pozbycie się takich osób, jeśli nie otrzymają od gminy lokalu?
#komornik #socjal #pomocsocjalna #licytacja #dlugi
  • 4
  • Odpowiedz
@Baarteek: przeczytaj przepisy art. 999 kpc, 791 kpc i 1046 kpc.
w dużym skrócie i uproszczeniu - nie trzeba składać pozwu o eksmisję, można eksmitować na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności. i dalej:
-jeżeli Panie wystąpią do Sądu z pozwem o ustalenia uprawnienia do lokalu socjalnego i to uprawnienie dostaną to komornik czeka na lokal socjalny.
- jeżeli Panie nie wystąpią bądź nie dostaną - komornik czeka na pomieszczenie tymczasowe, przy
  • Odpowiedz
@krawczykowski: o kurczę, dziękuję za tak rzeczową odpowiedź! Jeśli chodzi o Panie myślę, że nie wystąpią o mieszkanie, ogólnie myślę, że nie będą chciały otworzyć nawet drzwi. I tutaj moje pytanie, jeśli nie wystąpię o eksmisję do sądu to teoretycznie mogę tam pojechać, zadzwonić po policję, wejść do mieszkania i powiedzieć, że idą do wynajętego pokoju pracowniczego? Czy w takim procederze powinien być obecny komornik? Bo rozmawiając z kancelarią komorniczą powiedzieli,
  • Odpowiedz
@krawczykowski: Czy w przypadku gdybym zajął się tą sprawą, to można z Tobą nawiązać jakąś współpracę i liczyć na wsparcie merytoryczne (co robić i jak do tego podejść)? Oczywiście odpłatnie.
  • Odpowiedz
@Baarteek:
1. nie możesz pojechać, zadzwonić po policję, wejść do mieszkania i powiedzieć żeby się wyniosły do wskazanego pomieszczenia. to jest właśnie eksmisja, którą przeprowadza komornik.
2. w trakcie postępowania o eksmisje komornik ustala czy komuś przysługuje tytuł prawny do innego lokalu przez stosowne zapytania, np. centralnej bazy danych ksiąg wieczystych.
3. nie, w szczególności że praktyka w różnych częściach kraju się różni. przez postępowanie o opróżnienie lokalu za rączkę poprowadzi
  • Odpowiedz