Wpis z mikrobloga

Mirki w #szwajcaria. Już się tu prawie zainstalowałem. Jestem na etapie szukania mieszkania i odpowiednich ubezpieczeń. I tu pojawia się pytanie. Czy poza ubezpieczeniem zdrowotnym do którego wezmę jakieś ekstra rescue itp czy warto brać dodatkowe OC i pomoc prawną? Szczególnie zastanawia mnie ta pomoc prawna. Jak wygląda to u was? Potrzebne czy zbędny wydatek?
  • 20
@GianlorenzoB: A z jakiej racji Ty masz coś płacić za wypełnianie formularza xD jeżeli ktokolwiek tu zapłaci agencji jakąkolwiek prowizję, to raczej właściciel mieszkania.
@GianlorenzoB: o ile pamietam, u mnie kolejność była taka, może Ci pomoże:

1. Podpisanie umowy z pracodawcą.
2. Podpisanie umowy najmu
3. Z tymi dwiema umowami wizyta w Gemeinde celem zameldowania. Gmina od razu sprawę kieruje dalej do kantonu, bo tam musisz też się zgłosić żeby wyrobić permit B.
4. Wizyta w urzędzie kantonalnym żeby załatwić permit.
@samuray: @Witty:
1. Mam umowę z pracodawcą podpisaną
2. Mam mieszkanie na najem tymczasowy
3. (na tym etapie jestem obecnie) Byłem dzisiaj w Gemeinde się zameldować i ma przyjść jakieś pismo z urzędu migracyjnego z permitem L bo mam w umowie zapis o 3 miesiącach próbnych i po ich przejściu mam w sumie 13mcy kontrakt na początek. Ale dostałem już świstek meldunkowy z którym mogę iść do pracy jutro.
4.
@Witty: Wiem już się skontaktowałem z Polakiem z Polecenia od znajomych co tu mieszkają XX lat. On się zajmuje zawodowo wybieraniem najlepszych ofert więc on mi wybierze wszystko. Boję się trochę o to wynajem mieszkania. W PL poprosiłem byłego landlorda o napisanie referencji po niemiecku (biegle szprechał) a potem mieszkałem we własnym mieszkaniu. Boję się że brak historii wynajmu będzie stanowił dla agencji jakiś problem i nie będą chętni. I jeszcze
@GianlorenzoB: Na ile mieszkań aplikowałeś? Nie nastawiaj się na szybie znalezienie. Czasem zajmuje to nawet i pół roku zanim ktoś Ci da mieszkanie. Czasem szybciej. Nie ma reguły, tylko szczęscie