Wpis z mikrobloga

2974 + 1 = 2975

Tytuł: Dzieje dawnego Izraela
Autor: Michael Grant
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 8306021541
Tłumacz: Jerzy Schwakopf
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 355
"Dzieje dawnego Izraela" to kompleksowa praca, która obejmuje dzieje Izraela od niemalże prehistorii aż do 74 r. n.e. gdy kończyło się pierwsze powstanie żydowskie w Cesarstwie Rzymskim. Autor plastycznie i wnikliwie opisuje koleje losu Izraelitów, nie tylko polityczne, ale i mentalne. Za pomocą analizy Pięcioksięgu i pism proroków hebrajskich odmalowuje spojrzenie starożytnych Żydów na państwowość, świat pozagrobowy, stosunki z Jahwe oraz swoimi sąsiadami. Stara się również porównywać dzieła jednych proroków do drugich, a to wszystko na tle tego, co działo się z Izraelem na przestrzeni dziejów. Praca zasługuje na 10/10, sprawę ułatwia wiele map, spis władców Izraela i Judy oraz Aneks, gdzie wyjaśnione są dodatkowe interesujące kwestie, na przykład stosunek chrześcijan do Żydów i Żydów do chrześcijan czy chociażby opis hebrajskiej poezji miłosnej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #izrael #zydzi #historiabookmeter
Chryzelefantyn - 2974 + 1 = 2975

Tytuł: Dzieje dawnego Izraela
Autor: Michael Grant
...

źródło: comment_1672506449VgrJJn99W3V3T1Pe5OFSwj.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Chryzelefantyn: Cumplu! Czy w tej książce można znaleźć coś o życiu codziennym na tamtych ziemiach, tak mniej więcej w okresie ~2500 lat p.n.e. (epoka biblijnych patriarchów, ale mnie interesuje to, co mówi na ten temat historia raczej niż biblia)?
A jeśli nie, to może znasz jakąś książkę (nie szukaj, jeśli nie możesz rzucić tytułu z głowy!), gdzie czegoś takiego można się dowiedzieć?
  • Odpowiedz
  • 1
@George_Stark niestety tylko krótka wzmianka, w tym okresie autor stara się bardziej nakreślić stosunek Żydów do Greków, aby wyjaśnić podłoże powstania machabejskiego. Co do tego tematu to na spokojnie byś mógł o tym poczytać w "Historii Żydów w starożytności" Niesołowskiego. Sam nie czytałem i się na nią czaję, ale jeśli by Ci wpadła w ręce to być może tam będzie coś więcej.
  • Odpowiedz
  • 0
@George_Stark sorki, napisałeś na początku III-II wiek i podałem przykład o Grekach XD, co do okresu patriarchów mocno bazuje na Biblii, ale jednocześnie stara się wyjaśnić ten okres na podstawie historii Egiptu. Co do życia ludności miejscowej raczej mało, więcej opowiada o jej prawdopodobnym składzie etnicznym itd.
  • Odpowiedz