Wpis z mikrobloga

Dobra, wyjątkowo oznaczę #programowanie bo chcę dotrzeć do jak największego grona ludzi siedzących w temacie... UML.

Czy faktycznie jest to przez Was wykorzystywane w pracy? Ile razy w Waszej karierze się Wam to przydało?
Jeżeli się przydało to w jakich sytuacjach? Project management, prezentacja dla klientów albo zespołu?
  • 15
  • Odpowiedz
@w__w: W poprzedniej robocie używałem M$ Visio. Teraz używam Gliffy bo w obecnej robocie jest zainstalowane jako wtyczka na confluence i jest to świetna sprawa.

Przyznam szczerze, że jak wiesz jak ma diagram wyglądać to wystarczą prostokąty i kreski ze strzałkami i kolory.

Główna różnica na korzyść nie UMLa to wyrażanie się za pomocą kolorów - mega mocno poprawia to czytelność.
  • Odpowiedz
@w__w: Używam, chociaż nie trzymam się szczególnie standardu. Najczęściej rysuję diagramy sekwencji gdy projektuje jakiś ficzer, potem prezentuję to członkom zespołu. @kobrys13: trochę tak to napisałeś jakby UML był konkretnym narzędziem (jak Visio czy Gliffy), a to graficzny język, można robić diagramy UML na kartce papieru.
  • Odpowiedz
Najczęściej rysuję diagramy sekwencji


@Kurtoza: Obczaj to: https://sequencediagram.org/

Mnie kodowanie tych diagramów zaoszczędziło miliony minut już do tej pory. Zresztą jak potrzebujesz narysować kilka wariantów to copy-paste i lecisz z modyfikacją.

Tam jest pod tym sam goły java script bez komunikacji z serwerem także nawet kiedyś w szwajcarskim banku korpo udało mi się zdobyć zgodę na używanie tego więc diagramy sekwencji były w git chwilę nawet.
  • Odpowiedz
UML był konkretnym narzędziem (jak Visio czy Gliffy), a to graficzny język, można robić diagramy UML na kartce papieru.


@Kurtoza: UML wprowadza wiele notacji dla różnych diagramów - klasyczne pytanie od developerów z dawien dawna - co oznacza kreska z rąbem na diagramie klas, co oznacza pusta strzałka, co oznacza pełna a co oznacza linia bez strzałki...

Moim zdaniem gównie rysujemy proste diagramy i nie ma sensu wprowadzać ciężkich notacji.

Dla
  • Odpowiedz
@kobrys13: Z rombami to się absolutnie zgadzam, diagramu klas już wieki nie rysowałem. Dlatego tak lubię diagramy sekwencji, bo one nawet w wersji całkowicie zgodnej z UML-em są proste i jasne. Co nie znaczy, że nie da się ich jeszcze bardziej uprościć, co oczywiście w praktyce się robi :)
  • Odpowiedz
@Kurtoza: Oczywiście mam na myśli wykorzystanie samych diagramów, czy faktycznie się tego używa?
Osobiście wydaje mi się to co najmniej śmieszne, bo niejednokrotnie te diagramy można przedstawić bez tych wszystkich rombów i nie skupiając się na tym czy grot jest odpowiedni.
  • Odpowiedz
@w__w: plantUML to u mnie standard do diagramów. Wrzucany bezpośrednio do 3 backticków na githubie magicznie zamienia się w obrazki. Fajne c'nie?
  • Odpowiedz
@keton22: Sam krozystam z PlantUML ;) Bardziej mi chodziło o samo zastosowanie daigramów niż konkretnie standardu uml (nawet nie wiedziałem o innych standardach jak ten mermaid). Byłem ciekawy czy faktycznie się ich używa, jak bardzo są ważne i jak często stosowane.
Oraz czy muszą być na tyle szczególne jak na zasranych studiach xD Ale wygląda na to, ze raczej liczy się sama komunikacja a grot strzałki nie ma aż takiego znaczenia
  • Odpowiedz
liczy się sama komunikacja a grot strzałki nie ma aż takiego znaczenia


@w__w: tak dokładnie, ma być pokazane co i jak i nikt nie przejmuje się samą konwencją
  • Odpowiedz
@w__w: Tak. UML to 14 różnych typów diagramów. Wbrew pozorom ujednolicona notacja jaką dostarcza UML jest na wagę złota w sytuacji, gdy masz kilka zespołów i każdy z nich dokumentuje swój system. Jeżeli nie masz standardowej notacji to każdy zespół będzie sobie wymyślał swoją, coś na wzór standardów pisania kodu. Owszem można sobie wymyślić sobie swoją notację i starać się ją wymusić na innych zespołach, ale po co jak już ktoś
  • Odpowiedz