Wpis z mikrobloga

Posadawianie fundamentów prefabrykowanych
Postanowiłem że zanim spróbuję wyważyć drzwi sprawdzę, czy przypadkiem nie są otwarte. Interesuje mnie kwestia precyzyjnego posadawiania fundamentów, czy macie swoje patenty lub może podpowiecie mi na co zwrócić uwagę. Problem tkwi w gabarycie, wadze fundamentów (10 ton). Fundamenty należy posadowić równo względem wspólnej osi podłużnej, załóżmy do +/- 1 centymetra. Asekuracja takiego kloca w ciasnym wykopie z pomocą 4 osób to wynik prób, i błędów aż do skutku i zastanawia mnie, czy jest łatwiejszy sposób. Gdyby była możliwość sterowania ramieniem dźwigu podczas opuszczania fundamentu nie byłoby problemu.
#budownictwo
  • 4
@Hinazuki: Podstawą jest prawidłowo wykonany beton podkładowy. Na nim wykonujesz obrys fundamentu, który oznaczyć możesz wwierconymi w beton prętami zbrojeniowymi albo przytwierdzoną kantówką dla zachowania linii na całym boku fundamentu. Kosmetykę wykonasz brechą, niemniej taka operacja montażu prefabrykatu przebiega na tyle wolno, że można to wykonać w cztery osoby bez jakiegokolwiek wsparcia.
@dyzenteria: Dzięki, jak najbardziej stosuję patent z kantówkami. Obrys i przytwierdzanie czegokolwiek do betonu podkładowego odpada zupełnie, ze względu na izolację poziomą z papy oraz zbyt dużo czasu zajęłoby przyjmowanie punktu odniesienia w wykopie, przynajmniej na tyle dokładnego. Myślę jeszcze nad korektą poziomu zawiesia na nakrętkach z uchem, opuszczanie i podnoszenie po korekcie bo środek masy fundamentu niekoniecznie musi znajdować się w środku i któraś strona musi przesuwać się na sam
@Hinazuki: Rozumiem, aczkolwiek nie spotkałem się jeszcze z izolacją pod prefabrykaty, a zakładam że chodzi Ci o przemysłówkę. Kombinując, możesz zbić formę z kantówek, które będą mocowane do podkładu betonowego w odległości zapewniającej bezpieczny zakład dla schodzącej izolacji pionowej. Możesz zbić dwie kantówki i też uzyskasz liniowy bezpieczny zakład na wykonanie połączenia izolacji. Jeżeli nie montujesz stoposłupów, to na późniejszym etapie instalowanie słupów tolerancja bez względu na technologię i tak jest