Wpis z mikrobloga

Na każdym modelu jaki drukuje na moim Enderze 3 na tej samej wysokości występuje takie przegrubienie idące dookoła modelu. Ponoć jest to problem związany z osią Z i określany jako "Z wobble". W internecie są różne poradniki jak go poprawić, jednak zamiast próbować wszystkich po kolei wolałbym się najpierw dowiedzieć czy ktoś miał podobny problem i w jaki sposób go rozwiązał. Czy ktoś miał podobny problem, który skutecznie naprawił?

#ender3
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nostalgiwolf: czy problem jest "cyklicznie powtarzalny" na wysokich wydrukach, czy występuje tylko np na 2cm wysokości i więcej go nie ma? (I nie powtarza się np co 5cm na wysokość)?

Odkręcić łącznik śruby osi Z ( by móc jeździć gora- dół luzem) i sprawdzić czy na danej wysokości nie występuje jakiś choćby minimalny opór - przyklejony grucik, wgniotka w rolce czy cos. Głupi włos na tej prowadnicy wystarczy by najpierw opory
@dymel: Nie próbowałem szczerze mówiąc, spróbuję wydrukować kostkę na innej grubości.

@hrumque: W kostce kalibracyjnej 20mm ten problem występuje gdzieś blisko jej górnej krawędzi, dawno nie drukowałem tak wysokich rzeczy by miało to szansę wystąpić dwa razy. Spróbuję może wydrukować coś co ma 40mm i zobaczę. Jeżeli chodzi o powtarzalność to występuje to w każdym modelu jaki drukuje na dokładnie tej samej wysokości.

Mówiąc o łączniku co masz na myśli?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nostalgiwolf: ręcznie kręcąc śruba nie poczujesz, za duże przełożenie,
Gdy warstwa ma np 0.2mm, silnik robi mikrokroki (które są słabsze niż pełny krok) więc niewiele wieksze opory i naprężenie - i ruch ci wyjdzie np 0.15 zamiast 0.20 - nie wyczujesz ani nie zobaczysz - a ta warstwa wyjdzie 25% bardziej przelana jakbyś flow zwiększył 25% - a to gruba zmiana.

Jeżdżąc z odkręconym silnikiem - wyczujesz więcej, np zniekształcenie dołek
@hrumque: Ok, popróbuję. W ogóle myślę, że wyciągnę całkowicie tę śrubę i ją obejrzę pod kątem jakichś zabrudzeń czy nierówności. W razie jakbym miał ją wyczyścić i ponownie nasmarować to jaki smar polecasz? Tutaj też opinie są podzielone.
@hrumque: To tak, porobiłem dzisiaj trochę eksperymentów i być może znalazłem już przyczynę, ale to ogarnę dopiero jak będę próbował to poprawić. Ogólnie śruba wydaje się prosta, na próbę zamontowałem ją też na odwrót (raczej minimalna szansa, że po drugiej stronie byłaby odkształcona czy zabrudzona w dokładnie ten sam sposób), próbowałem trochę poluzować mocowanie przy prowadnicy osi X czy nawet zmienić slicer za każdą próbą drukując tę samą kostkę kalibracyjną. Nic
Odkryłem przyczynę problemu. Była nią zbyt ciasno dokręcona oś X do pionowych części ramy. W niektórych miejscach (m.in. na zbliżonej wysokości do tej na której na każdym wydruku miałem pogrubione warstwy) oś stawiała wyraźny opór. Poluzowałem trochę docisk kółek i jest lepiej. Nadal nie wszystkie warstwy są ułożone perfekcyjne równo, ale już nie są przestawione w tak dużym stopniu jak wcześniej, no i w większości zniknęło to przegrubienie, które było na każdym